Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Santiago Calatrava zaprojektował Muzeum Jutra dla Rio de Janeiro. Będzie nową ikoną miasta?

Piotr Nef

W brazylijskim Rio de Janeiro trwa właśnie zakrojony na szeroką skalę program rewitalizacji miasta. Jednym z projektów mających poprawić miejską tkankę jest zaprojektowane przez wybitnego architekta Santiago Calatravę Muzeum Jutra zlokalizowane na molo w historycznej części miasta. To tutaj rodziło się Rio, a dziś rodzi się jego nowe oblicze miasta ukierunkowanego na rozwój nauki, kultury i sztuki.

Muzeum Jutra w Rio de Janeiro
Muzeum Jutra w Rio de Janeiro
Museu do Amanha

Santiago Calatrava znany jest z charakterystycznych form, które nadaje swoim budynkom. Są białe, miękkie, ale jednocześnie dynamiczne i trochę agresywne. Przypominają monstrualnych rozmiarów szkielety wymarłych istot. Dokładnie taki jest też realizowany w Rio de Janeiro projekt Muzeum Jutra.

Placówka ta stawia sobie za zadanie analizowanie naszej historii i dnia dzisiejszego, a w wyniku analizy zaobserwowanych zjawisk próbuje odpowiedzieć na pytanie jak nasze życie będzie wyglądało w przeciągu najbliższych 50 lat oraz co można zrobić, aby ta przyszłość była jak najlepsza.

Budynek zlokalizowano na molo, a dokładnie rzecz ujmując na płytkim zbiorniku wodnym, który przykryje większość jego powierzchni. Usytuowana prostopadle do nabrzeża bryła odważnie wbija się w morze niczym flagowy okręt.

Tak jak w innych jego realizacjach, także tutaj dostajemy mocno rzeźbiarską formę pełną ostrych wypustek niczym ości rybiego szkieletu. W tym projekcie zostały dodatkowo ożywione. Będą zmieniać swoją pozycję wraz ze zmianą pozycji słońca, aby znajdujące się na nich ogniwa mogły jak najlepiej wykorzystywać energię słoneczną. Budynek ma też mnóstwo innych "zielonych funkcji". Przykładem może być tutaj chociażby system chłodzenia oparty na wykorzystywaniu wody z zatoki, który przy okazji  będzie filtrował zatokę z zanieczyszczeń.

Wnętrze obiektu składa się z dwóch poziomów. Na dolnym zlokalizowane będą audytorium, wystawy czasowe, przestrzeń do działań badawczych i edukacyjnych oraz restauracja, sklep i zaplecze administracyjne. Na wyższej kondygnacji, na którą zwiedzający będą dostawali się po rampach znajdzie się wystawa stała, kawiarnia oraz punkt widokowy z panoramicznym widokiem.

ZOBACZ WIZUALIZACJE I ZDJĘCIA Z BUDOWY>>>

Zdjęcie Bosch PST 650Zdjęcie DEWALT DW333KZdjęcie JET JSS-16
Bosch PST 650DEWALT DW333KJET JSS-16
źródło:Okazje.info
    Więcej o:

Skomentuj:

Santiago Calatrava zaprojektował Muzeum Jutra dla Rio de Janeiro. Będzie nową ikoną miasta?