Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tęsknisz za domkami na drzewie? Ten blok jest stworzony dla Ciebie!

Piotr Nef

Turyn kojarzy nam się z włoskimi wakacjami i fabryką Fiata. Podczas wakacji warto zwiedzić nie tylko zabytkową, sięgająca rzymskich czasów część miasta, ale także wybrać się właśnie do nowych, przemysłowych dzielnic - gdzie czeka na nas sporo wyjątkowej architektury. 25Verde - to właśnie jeden z tych niezwykłych projektów. Zieleń w tym budynku to 150 prawdziwych drzew.

25Verde to budynek wyjątkowy. W zasadzie mógłby być blokiem jakich wiele w okolicy - 5 pięter, 63 mieszkania, mniej lub bardziej ciekawa elewacja ze swoim rytmem okien i tyle. Tak jednak nie jest. Włoski architekt Luciano Pia nadał swojemu projektowi szczególna formę. To już nie są zwykłe pelargonie na balkonie, czy nawet zielona, żywa elewacja. To prawdziwa dżungla składająca się ze 150 drzew rosnących przed budynkiem oraz na jego tarasach.

Zielone szaleństwo to jednak nie tylko forma czysto estetyczna. W przemysłowej dzielnicy ma wyjątkowo pozytywny wpływ na okolice. Drzewa stanowią naturalny bufor ochronny przed hałasem, czynią okolicę ciekawszą, a także oczyszczają powietrze, co w światowej stolicy motoryzacji zdaje się mieć wyjątkowo duże znaczenie. Drzewa w okresie kwitnienia są w stanie zaabsorbować około 200 000 litrów dwutlenku węgla w ciągu godziny.

Rosnące gatunki zostały starannie dobrane, aby tworzyły zarówno ciekawą kompozycję, jak również, żeby mogły rosnąć na swoich stanowiskach do naturalnych rozmiarów. Wszystkie są liściaste, aby zimą nie zabierać słońca docierającego do mieszkań.

Sama bryła budynku ma konstrukcję żelbetową. Elewacja została pokryta modrzewiowym gontem.

Ciekawie zostały rozwiązane tarasy, które raz ze swoją dużą rozpiętość, a dwa, ze względu na duże obciążenia wynikające z konieczności ustawienia na nich dużych donic dla drzew podparte są w czterech narożach. Zostały wykonane jako prosta konstrukcja stalowa z nałożonymi na nie metalowymi drzewami. Z biegiem czasu ta część budynku pokryła się naturalnym rdzawym nalotem, dzięki czemu elementy mają kolor przypominający naturalne pnie drzew. Nalot ten tworzy też swoistą skórę i cały czas się zmienia, co w zamyśle projektanta miało być nawiązaniem do żywej struktury naturalnej kory.

    Więcej o:

Skomentuj:

Tęsknisz za domkami na drzewie? Ten blok jest stworzony dla Ciebie!