Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dwuletnia renowacja zakończona. Jak zmieniała się Wieża Eiffla?

red

Sylwetkę Wieży Eiffla kojarzą chyba wszyscy. O tym, że na jej poszczególnych piętrach znajdują się pawilony, pewnie już tylko niektórzy. Właśnie dobiegła końca dwuletnia renowacja pierwszego piętra wieży. Jak wygląda teraz i czy jest tam coś co nas zaskoczy?

Pierwsze piętro wieży to platforma zawieszona na wysokości 57 metrów nad ziemią. W porównaniu do całkowitej wysokości wieży to wciąż niewiele. Ale jeśli dodamy, że obok pawilonów powstała też nadwieszona platforma nie tylko ze szklanymi ścianami, ale też podłogą wykonaną ze szkła, to wysokość 10 piętra może już w takim miejscu przyprawić o dreszczyk emocji.

Nowe pawilony kształtem nawiązują do pochyłych filarów wieży i tak jak one ustawione są pod kątem.

Wewnątrz znalazły się atrakcje dla turystów: sklep, restauracja, pawilony wystawiennicze oraz sala konferencyjna z 200 miejscami siedzącymi.

Powstały też nowe toalety w dość niespotykanym, odważnym kolorze czerwieni weneckiej nawiązującym do pierwotnej kolorystyki z czasów budowy wieży.

Roca - materiały prasoweCzerwone toalety w nowych pawilonach Wieży Eiffla

To nie pierwsza zmiana pawilonów na pierwszym piętrze Wieży Eiffla. Zmiany ich wyglądu to już swoista tradycja. Oryginalne pawilony z 1889 roku miały bogatą ornamentykę i były bogato zdobione. Nawiązywały tym samym do dekoracyjnego wyglądu samej wieży.

W 1937 pawilony zostały zastąpione nowymi o zupełnie zmienionej formie. André Granet stworzył proste bryły, które miały zminimalizować wpływ platformy na percepcję wieży.

Kolejna przebudowa nastąpiła w roku 1981, kiedy to François Dhetel stworzył pawilon o lustrzanych elewacjach i kolorystyce maksymalnie dopasowanej do kolorystyki wieży. Tym samym proces "chowania" pawilonów uczynił kolejny krok.

Oddane w tym roku pawilony projektu Alaina Moattiego, mają lekką formę, a samym kształtem zdają się kontynuować konstrukcję wieży. Czy będą następne i jak będą wyglądały?

    Więcej o:

Skomentuj:

Dwuletnia renowacja zakończona. Jak zmieniała się Wieża Eiffla?