Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nagrody Stirlinga rozdane

gabkun

Niemieckie Muzeum Literatury Współczesnej w Marbachu zajęło pierwsze miejsce w najbardziej prestiżowym konkursie architektonicznym w Wielkiej Brytanii. Nagroda Stirling Prize wręczana jest co roku przez Royal Institute of British Architects (RIBA).

materiały inwestora
Muzeum Literatury Współczesnej w Marbachu

Nagroda rozdawana jest już od 12 lat. Jej nazwę zawdzięczamy brytyjskiemu architektowi Sir James Stirlingowi. Sumę 20 tys funtów może otrzymać projekt budynku, który w największym stopniu przyczyni się do rozwoju brytyjskiej architektury. Zwycięzca musi być członkiem RIBA, natomiast obiekt może znajdować się gdziekolwiek w Unii Europejskiej.

 

Budynek zaprojektowany został przez David Chipperfield Architects. Budowę ukónczono w zeszłym roku. Sędziowie uznali budynek za jednocześnie bogaty i powściągliwy. Wielkim atutem był także fakt, że całe przedsięwzięcie kosztowało 'tylko' 12 milionów euro. Muzeum zostało nazwane małym akropolem w związku z usytuowaniem nad doliną rzeki Neckar. Zawiera ono w sobie prostotę form zachowując jednocześnie elementy modernistycznej jak i klasycyzującej architektury. Wśród zbiorów znajdujących się za ścianami muzeum można znaleźć rękopisy Franza Kafki czy też 'Berlin Alexanderplatz' Doblina.

 

Poza niemieckim muzeum do konkursu startowały: Casa de Musica w Porto, Portugalia; stacja kolejowa w Dreznie, Niemcy; budynek Savill w Windsorze i Young Vic Theatre w Londynie, Anglia oraz budynek America's Cup w Walencji Hiszpania. W poprzednich latach nagrody zdobywali m.in. Richard Rogers za projekt nowego terminalu na madryckim lotnisku Barajas czy też Sir Norman Foster za londyńskiego 'korniszona'.

 

Skomentuj:

Nagrody Stirlinga rozdane