Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ekologiczne Chicago

graberski

 Nowe technologie pomagają architektom w tworzeniu coraz bardziej ekologicznych i współgrających z naturą budynków. Łącząc je z nieograniczoną wyobraźnią ludzką istnieje możliwość konstruowania budynków całkowicie niezależnych chociażby energetycznie, w których energia pochodzi z własnych, ekologicznych źródeł.  

smithgill.com
smithgill.com

 

Przykładem takiej budowli jest Clean Technology Tower. Została ona zaprojektowana przez Adrian Smith + Gordon Gill Architecture (założyciele pracowni byli wcześniej członkami Skidmore, Owings & Merrill LLP). W narożnikach budowli zostały umieszczone turbiny wiatrowe. Dzięki temu wiatr jest łapany w momencie największej swojej prędkości, czyli kiedy owija się wokół obiektu. Wraz ze wzrostem wysokości budynku a tym samym prędkości wiatru, mnoży się liczba wiatraków. Najwięcej tych urządzeń znajduje się pod podwójną powłoką dachu. Gdy wiatr wpada miedzy te dwie wartwy, napędza wiatraki i przy użyciu różnicy ciśnień następuje wentylacja wszystkich pomieszczeń. Na zewnętrznej części dachu znajdują się także baterie słoneczne, które służą jako drugie źródło energii.

 

smithgill.com

Budynek ma powstać w Chicago. Z okien będzie można ujrzeć jezioro Michigan czy Chicago River. W obiekcie znajdować się będzie ponad 167 tysięcy m2 przestrzeni biurowej, hotel o powierzchni ponad 27 tysięcy m2, spa oraz sklepy. Na biura projektanci przeznaczyli najwyższe piętra. Ma to zwiększyć ilość światła dziennego wpadającego przez okna. Na najwyższej kondygnacji znajdziemy wielkie atrium, z którego będzie można obserwować nie tylko wspaniały widok ale także i niebo. Będzie to możliwe przez całkowicie przeszklony dach. I tu przeszkadzać mogą turbiny wiatrowe, ale to chyba jedyny mankament.

 

smithgill.com

 

Przy budynku mają się znaleźć park oraz plac, które w połączeniu z już istniejącym ogrodem zimowym stworzą zgrane otoczenie. Zarówno do hotelu jak i do biur będą oddzielne wejścia: z poziomu ulicy i z podziemnego garażu.

 

smithgill.com

 

Ci sami architekci z biura AS+GG Architecture zaprojektowali także tak zwany ?Ekologiczny most". Znajdować się będzie w tym samym mieście przy Monroe harbour. ''Most'' będzie miał długość dwóch mil i powstanie na specjalnie usypanym terenie. Obiekt będzie podkreśleniem pozycji Chicago jako ''najbardziej zielonego'' miasta w Stanach Zjednoczonych. Wzdłuż nowo powstałego terenu ustawione zostaną turbiny wiatrowe. Na środku półkolistej przestrzeni powstanie natomiast wieża obserwacyjna. Będzie to wspaniałe miejsce do oglądania panoramy Chicago od strony wody. Przedsięwziecie w poważnym stopniu wpłynie na obniżenie kosztów energii w mieście.

 

smithgill.com


Jednak poza ekologicznym aspektem, ''Eco Bridge'' ma być także jedną z wizytówek Chicago na Olimpiadę w 2016 roku. Na szczycie wieży obserwacyjnej miałby zostać umieszczony znicz olimpijski. W zamniętych wodach zatoki mogłyby się natomiast odbywać zawody żeglarskie, na które mogłaby się zebrać liczna widownia przebywająca na ''moście''.

 

smithgill.com


Proponowany projekt ma być ostatnim większym elementem planu rozbudowy Chicago Burnhama z 1909 roku. Jeśli zostanie zrealizowany, to zapewne przekroczy wszelkie marzenia projektantów z początku XX wieku.

 

Skomentuj:

Ekologiczne Chicago