Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sąd jak stadion

mapel

Wszystko wskazuje na to, że wkrótce stolica Hiszpanii wzbogaci się o kolejny interesujący budynek. Co ciekawe budynek przypomina raczej nowoczesny stadion niż siedzibę wymiaru sprawiedliwości.

Fot. bdonline
Fot. bdonline

Prezentowany budynek jest jedynie fragmentem znacznie większego projektu urbanistycznego (stworzonego przez Normana Fostera). W Madrycie istnieje olbrzymie zapotrzebowanie na przestrzeń biurową. Jednocześnie chciano, by w kompleksie dużą rolę odgrywała przestrzeń publiczna, która zwykle przy tego typu projektach staje się niechcianą "ziemią niczyją". Tutaj ma być ona osią całego założenia.

Projekt jak to zwykle u Zahy Hadid jest miękki i organiczny - efektem tego miało być zbliżenie do tkanki miejskiej i ucieczka od wszechobecnych wieżowców. Fasada składa się z metalicznych paneli, które mają znaczenie nie tylko dla estetyki, ale i ekologii (energooszczedności). Panele są ruchome i można je zamykać lub otwierać w zależności od warunków atmosferycznych. Dodatkowo na dachu umieszczono ogniwa fotogalwaniczne.

Wewnątrz budynku znajduje się atrium, które ma ogniskować przestrzeń publiczną. Jest o tyle istotne, że z reguły budynki sądów wydają się surowe i nieprzystępne - ten ma zaś być przyjazny i ułatwiać społeczne interakcje.

    Więcej o:

Skomentuj:

Sąd jak stadion