Foster tym razem w Moskwie

graberski

 Nowy tydzień dopiero się rozpoczął, a Foster + Partners już prezentują kolejny projekt. Tym razem biuro ma zająć się planem rozbudowy Muzeum Puszkina w Moskwie i trzeba przyznać, że po raz kolejny nie jesteśmy zawiedzeni.

Foster + Partners
Foster + Partners

 

Moskiewskie Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina ma bardzo bogate zbiory. Obiekt słynie głównie z obrazów impresjonistycznych i postimpresjonistycznych takich twórców jak: Monet, Renoir, Gauguin, Cezanne, Picasso czy Degas. Jednak na tym nie koniec, w muzeum można znaleźć bowiem dzieła przedstawicieli niemal wszystkich prądów w nowożytnym malarstwie. Sprawą oczywistą było to, że modernizacją tego muzeum nie może zająć się pierwszy lepszy architekt.

 

 

Foster + Partners

 

 

Rozbudowa muzeum znajdującego się przy ul. Wołchonka 12 będzie składać się z trzech etapów. Po pierwsze rozbudowa głównego gmachu, po drugie stworzenie nowych obiektów i po trzecie połączenie tych wszystkich budynków przejściami podziemnymi.

 

Foster + PartnersGmach główny muzeum został zbudowany w 1912 roku. Z projektu Fostera wynika, że do oryginalnych form powróci przede wszystkim główne wejście. Powierzchnia budynku zostanie powiększona dzięki zadaszeniu wewnętrznych dziedzińców. Stworzą one całoroczne galerie przykryte szklanymi dachami. W pozostałych już istniejących obiektach powiększona zostanie przestrzeń wystawiennicza i archiwum. Dodatkowo jeden z budynków zostanie zamieniony w hotel.Istniejące już skwery zostaną wzbogacone o nowe rośliny. Na terenie należącym do muzeum wstrzymany zostanie ruch samochodowy. Wzdłuż szerokich chodników posadzone zostaną drzewa, które podkreślą przejścia do poszczególnych budynków.

 

 

Foster + Partners

 

 

Projekt przewiduje budowę jeszczę czterech, całkowicie nowych budynków. Wśród nich znajdzię się sala wystawowa, sala koncertowa mieszcząca 600 osób, biblioteka oraz budynek administracyjny. Stworzona zostanie także nowa, podziemna sieć komunikacyjna. Pomysł jest wynikiem trudnych warunków pogodowych. Podczas typowych moskiewskich zim, ciężko było by poruszać się między gmachami. Aby doświetlić te ?krecie tunele", architekt zaprojektował specjalne studnie świetlne. Doprowadzają one naturalne światło pod ziemię, jednocześnie oznaczając kluczowe miejsca w korytarzach. Poniżej poziomu morza znajdą się także obszerne parkingi dla gości oraz pracowników. Co ciekawe będzie tam jeszcze mała stacja naprawcza dla samochodów. Najwidoczniej sir Norman Foster uznał, że przy okazji zwiedzania muzeum niektórzy mogą zechcieć naprawić swoje auta. Przy większych naprawach będzie przynajmniej co robić...

 

 

Foster + PartnersBudynek ma się stać wzorem łączenia tradycji z nowoczesnością. Należy dodać, że obiekt znajduje się w bliskim sąsiedztwie Kremla oraz Cerkwii Chrystusa Zbawiciela, która, nota bene, też była niedawno restaurowana. Propozycja architektów z Foster + Partners wzbudza wiele ciekawości, jednak na ostateczną opinię co do Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina musimy jeszcze trochę poczekać. Na razie nie jest jeszcze znany termin rozpoczęcia prac.

 

 

Skomentuj:

Foster tym razem w Moskwie