Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Innovation Tower w Hong Kongu

graberski

Zaha Hadid, jedna z najbardziej wpływowych architektek na świecie, zaprojektowała nowy budynek politechniki w Hong Kongu. Innovation Tower będzie jej pierwszym stałym dziełem architektonicznym w tym mieście.

Zaha Hadid
Zaha Hadid

Początkowo aż 48 biur projektowych złożyło propozycje swych projektów. Dziesięcioosobowa komisja wybrała pięć projektów, by w końcu zdecydować się na propozycję pani Hadid. Zaoferowała ona najładniejszy projekt, wykorzystujący najnowsze technologie, który jeszcze był w miarę ''przystępnej'' cenie. Zresztą pani architekt ostatnio nie próżnuje. Jeden z jej najnowszych projektów ma powstać także w Polsce. Mowa oczywiście o Wieżowcu Lilium w Warszawie.

Innovation Tower na pierwszy rzut oka może przypominać londyński ratusz, który zaprojektował sir Norman Foster. Jednak gdy spojrzymy nań już drugi raz natychmiast zauważymy, że jest on bardzo oryginalny. Płynne linie i delikatne kształty tworzą spójną, zgraną całość. Budynek ma zaoferować politechnice ponad 12 tysięcy m2 powierzchni. Będzie ona zajęta przez wydział wzornictwa i designu (School of Design - SD). Pomieści on 1800 studentów i pracowników. SD kształci głównie specjalistów od wzornictwa industrialnego, ekologicznego jak i speców od reklam i designu cyfrowego. Szkoła ta wykształciła wiele sław, chociażby jednego z głównych animatorów filmu Shrek - Ramana Hui. W nowym budynku tego wydziału znajdą się procownie projektowania samochodowego, projektowania dodatków do ubrań oraz pracownia komputerowa służąca do nauki projektowania cyfrowego.

Poza pracowniami w Innovation Tower znajdzie się także muzeum. Wystawiane w nim będą klasyki designu światowego jak i lokalne prace. Dodatkowo w budynky znajdzie się publiczna galeria, w której wystawiane zostaną prace studentów oraz pracowników uczelni. Z każdym rokiem pozycja politechniki w Hong Kongu rośnie. School of Design od dwóch lat znajduje się na liście 60 najlepszych szkół wzornictwa na świecie publikowanej w renomowanym tygodniku BusinessWeek. Dzieje się to w dużej mierze dzięki jej władzom, w których zasiada między innymi prof. Lorraine Justice, ze ścisłej czołówki projektantów światowych, którą opublikował amerykański magazyn ID.

Zaha Hadid jest jedną z najlepszych architektek świata. Jako jedyna kobieta zdobyła ona renomowaną nagrodę Pritzkera. W architekturze nagroda ta jest odpowiednikiem nagrody Nobla. Niedawno Zaha odbyła podróż do Hong Kongu. Na specjalnie zorganizowanej konferencji oficjalnie przedstawiła swój projekt władzom uczelni i opinii publicznej. Podczas konferencji jeden z członków zarządu uczelni, Victor Lo Chung-wing, stwierdził, że Innovation Tower będzie symbolizował Hong Kong, który aspiruje do miana centrum designu dla całej Azji.

Budowa Innovation Tower ma się rozpocząć w 2009 roku. Cały projekt ma być ukończony do 2011 roku i będzie wstępnie kosztował 51 milionów dolarów. Głównym fundatorem projektu są władze Hong Kongu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Innovation Tower w Hong Kongu