Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Powstanie budynek ogrzewany ludzkim ciepłem

gabkun

Ciepło wydzielane przeze tysiące osób przechodzących codziennie przez dworzec centralny w Sztokholmie będzie służyło do ogrzewania części pobliskiego budynku - poinformowali kilka dni temu przedstawiciele firmy odpowiedzialnej za realizację tego projektu.

zdjęcie za inhabitat.com
zdjęcie za inhabitat.com

- Przez dworzec centralny przechodzi mnóstwo ludzi. Chcemy pozyskać część wytwarzanego przez nich ciepła, by pomóc w ogrzewaniu nowego budynku - oświadczył Karl Sundholm ze spółki Jernhuset.

Codziennie przez dworzec przechodzi około 250 tys. osób.

- Każdy wytwarza ciepło. Zamiast otwierać okna i je wypuszczać, chcemy je zebrać poprzez system wentylacji - dodał.

Ciepło ludzkiego ciała posłuży do ogrzewania wody, która będzie dostarczana do nowego budynku, gdzie będą się znajdować biura, hotelik oraz sklepy. Jego budowa ma się skończyć na początku 2010 roku.

- Technologia jest stara, ale zostanie użyta w nowy sposób. Wszystko sprowadza się do rur, wody i pomp, ale, o ile nam wiadomo, nikt jeszcze nie wykorzystywał tej technologii w taki sposób - powiedział Sundholm, podkreślając, że jego zdaniem pozwoli to zmniejszyć koszty ogrzewania o 20 proc.

System ma kosztować około 200 tys. koron szwedzkich (21,1 tys. euro). ''Jak na tak wielki budynek, który będzie kosztować kilkaset milionów koron, nie jest to duży wydatek'' - dodał Sundholm.

    Więcej o:

Skomentuj:

Powstanie budynek ogrzewany ludzkim ciepłem