Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom roku World Architecture News 2007

ucho

Nagroda przyznawana przez najpopularniejszy portal architektoniczny świata powędrowała w tym roku do Republiki Południowej Afryki. To duże wyróżnienie, szczególnie, że nagrodzono budynek będący pierwszym samodzielnym projektem twórcy - Kevina Fellinghama.

Kevin Fellingham Architecture
Kevin Fellingham Architecture

Dom wybudowany został na obrzeżach Simonstown, miejscowości położonej niedaleko Cape Town w Republice Południowej Afryki. Zlokalizowany na styku z terenami narodowego parku Table Mountain, budynek znalazł się w grupie propozycji nadesłanych do portalu z ponad 20 krajów.

W uzasadnieniu wyniku czytamy, że propozycja Fellinghama wywołała najbardziej burzliwą dyskusję. Przy bliższym przyjrzeniu się projektowi wychodzą na jaw ukryte smaczki i zalety tej realizacji. Największą z nich są wnętrza wykończone bardzo dobrymi materiałami, pełne smaku i wysokiej jakości detali. Redaktorzy portalu chcą zwrócić szczególną uwagę na ciekawie rozwiązaną konstrukcję sufitów, w których sklepienia połączone zostały z płaskimi powierzchniami.

Budynek świetnie komponuje się z otoczeniem. Każde z pomieszczeń dopasowane jest do widoku jaki rozpościera się z jego okien, co prowadzi do interesującej mieszanki. Efekt końcowy jest mimo to zwarty i przemyślany.

Nagrody przyznawane przez World Architecture News (WAN) są istotne dla nas również z innego powodu. W poprzedniej edycji zwycięski okazał się bowiem projekt naszego rodaka Roberta Koniecznego ze śląskiej pracowni KWK Promes . Zlokalizowany pod Opolem Dom Aatrialny zachwycił jury złożone ze światowej klasy specjalistów. Z naszej strony dodamy tylko poparte fotografiami zdanie, że z opinią WAN w tym przypadku nie wypada się wręcz kłócić.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom roku World Architecture News 2007