Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Prosty biurowiec zgarnia nagrody

michalsikorski
proj.oth - fot.Rob Hoekstra

Starzejąca się betonowa struktura doczekała się drugiej młodości. Holenderskie biuro OTH wpadło na pomysł, aby położyć na niej 12 500m2 powierzchni biurowej. Realizacja wyszła na tyle dobrze, że budynek zgarnął dwie z sześciu nagród na tegorocznych targach MIPIM

Kraanspoor było wielką platformą do dźwigania ładunków. Zbudowano ją w 1952r do transportu rzecznego. Umieszczono ją na lewym brzegu rzeki Ij, na północ od centrum Amsterdamu. Od kiedy zaprzestano jej użytku tylko straszy i niszczeje.

W 1997r. miejscowy architekt Trude Hooykaas wpadł na pomysł wykorzystania istniejącej konstrukcji jako podstawy pod nowy biurowiec. Zajęło mu to kilka lat zmagań, ale dopiął swego. Musiał jednak najpierw przekonać do projektu dewelopera, a następnie doprowadzić do zmiany planu zagospodarowania dzielnicy.

Powstały biurowiec ma 270m długości. Gdyby postawić go pionowo, przekraczałby wysokość naszego PKiN o całe 40m. Nowa bryła zawiera włącznie biura. Jest położona na stalowych słupkach opartych na istniejącej konstrukcji. Dzięki temu bryła wygląda jakby lewitowała. Wszystkie trzy pietra są szerokie na 13.8m. Taki wymiar zdaje się być dobrym kompromisem pomiędzy lekkością, a wydajnością.

Całość z wyglądu przypomina "Wygładzacz chmur" El.Lissitzkyego z 1925r. Bardziej niż społeczne ideologie z tamtych czasów, projekt OTH reprezentuje jak najbardziej dzisiejsze przejęcie sprawami środowiska.

W Projekcie Kraanspoor zastosowano między innymi dwuwarstwową fasadę i system regulowania temperatury oparty na wodzie pompowanej z rzeki. Całość jest na tyle skuteczna, że budynek zdobył "zieloną" nagrodę na targach w Cannes. A że do tego jest atrakcyjny (czego nie można powiedzieć o laureatach innych nagród) nie bez powodu Jury przyznało mu także nagrodę specjalną.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Podparyski letni dom Marii Skłodowskiej-Curie. Dominika Kulczyk tworzy tu Dom Siostrzeństwa
Wielka Polska Mapa Szkocji - największa topograficzna mapa na świecie. Powstała z inicjatywy byłego żołnierza gen.…
Signal Iduna Park w Dortmundzie - tu odbędzie się mecz Polska-Francja na EURO. Stadio Borrussi z rozwiązaniami…

Skomentuj:

Prosty biurowiec zgarnia nagrody

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej