Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Caixa Forum w Madrycie - lewitujące centrum sztuki od Herzog & de Meuron

Redakcja Pressland/WG/ucho

Jak stworzyć budynek, który zdaje się lewitować nad poziomem ulicy? W 2008 roku architekci Jacques Herzog i Pierre de Meuron zaprojektowali Caixa Forum. Oryginalna bryła stała się symbolem nowoczesnego Madrytu.

Caixa Forum w Madrycie. Proj. Herzog & de Meuron
Caixa Forum w Madrycie. Proj. Herzog & de Meuron.
Fot. Wiktoria Głodowska

Caixa Forum - Madryt

Majestatyczna bryła centrum sztuk Caixa Forum powstała w 2008 roku. Stoi nieco w cieniu, cofnięta w stosunku do reprezentacyjnej alei Paseo del Prado. Wcześniej znajdowała się tu stacja benzynowa oraz stara elektrownia pamiętająca jeszcze czasy początków ery przemysłowej w Madrycie. ProjektHerzog & de Meuron zakładał wzbogacenie zabytkowych, ceglanych murów elektrowni o zupełnie nową jakość.

Jednym z najbardziej radykalnych posunięć projektantów było wycięcie podstawy ze struktury budynku i przeniesienie jego ciężaru na wewnętrzne, ukryte filary. W ten sposób osiągnięto złudzenie lewitowania obiektu ponad poziomem ulicy. Wygospodarowana w ten sposób przestrzeń została oddana gościom chroniąc ich przed słońcem zapewniając im odrobinę ożywczego cienia. Oddzielenie struktury budynku od poziomu gruntu tworzą dwa odmienne światy. Pierwszy z nich ukryty pod ziemią (2 piętra), mieści w sobie salę teatralną, pokoje hotelowe oraz niewielki parking. Powyżej poziomu ulicy, na pięciu piętrach, znajduje się galeria sztuki, restauracja oraz siedziba administracji budynku.

Zobacz także: Atocha - dżungla w dworcowej hali. Tak to się robi w Madrycie!>>

Caixa Forum - architektura

W miejscu okupowanym wcześniej przez stację benzynową urządzono  miejski plac ze starannie przemyślaną małą architekturą. Doskonałe wrażenie robi malowniczo zamaskowana ślepa ściana sąsiadującej z centrum kamienicy. Zielony mur pokrywa fasadę budynku, nie opierając się jednak o nią. Umieszczono tu 15 tysięcy roślin z 250 gatunków. Zieleń pięknie kontrastuje z oryginalną, nowoczesną bryłą Caixa Forum.

Wnętrza zaskakują industrialnym klimatem przestrzeni wystawowych oraz ciekawymi, zapadającymi w pamięć rozwiązaniami funkcjonalnymi i estetycznym. Można być prawie pewnym, że miłośnicy architektury jeszcze przez długi czas nie zapomną metalowej klatki schodowej z wizyty w Caixa Forum.

Obrazu budynku dopełnia wielka nadbudowa z pokrytej szlachetną rdzą, perforowanej stalowej blachy. Wrażenie wynikłe z połączenia skorodowanego metalu z starym kamiennym murem elektrowni i pobliską porośniętą bluszczem ścianą jest doprawdy niezwykłe. Wygląda na to, że architekci z Herzog & de Meuron wykonali kawał naprawdę dobrej roboty.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Caixa Forum w Madrycie - lewitujące centrum sztuki od Herzog & de Meuron