Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Białystok będzie miał zielone przystanki

Redakcja Pressland/WG

Obrośnięte roślinnością wiaty przystankowe, pojawią się już na przełomie czerwca i lipca w Białymstoku. Porośnięte trawami, sukulentami i innymi odpornymi roślinami przystanki to dodatkowa, tak bardzo potrzebna zieleń w przestrzeni miejskiej.

Projekt zielonych przystanków w Białymstoku
Projekt zielonych przystanków w Białymstoku
Mat. prasowe

Już na przełomie czerwca i lipca, na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Białymstoku powstaną dwa zielone przystanki komunikacji miejskiej. Trzeci przystanek powstanie w jeszcze jednej lokalizacji, którą w późniejszym terminie wskażą władze miasta. Obsadzone roślinnością wiaty znakomicie wpisują się w realizację Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miasta Białegostoku.

Zielone przystanki, dodatkowa zieleń w przestrzeni miejskiej, to ponad 10 m kw. zielonego dachu i 9 m kw. roślinnej ściany z pnączy. Na przystankowych wiatach pojawią się trawy. Na dachach posadzone zostaną sukulenty i inne rośliny odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Zielone przystanki w Białymstoku
Zielone przystanki w Białymstoku
Wiz. mat. prasowe

W słoneczny, upalny dzień, temperatura wewnątrz tradycyjnej wiaty przystankowej może wynosić nawet 45 st. C. Roślinny dach będzie dawał cień, a oczekiwanie na autobus stanie się nieco przyjemniejsze. Dodatkowo poprawi się jakość powietrza - rośliny posadzone na przystankach mogą produkować rocznie nawet 10 kg tlenu i zmniejszać ilość pyłów i innych zanieczyszczeń. Pod przystankiem ma być gromadzona deszczówka, która będzie wykorzystywana do nawadniania zieleni.

Pod koniec maja władze Białegostoku ogłosiły przetarg na postawienie wiat, obsadzenie ich roślinnością oraz pielęgnację zieleni. Miasto na realizację tego projektu chce przeznaczyć 150 tys. zł.

Tak teraz wygląda przystanek na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Białymstoku.
Tak teraz wygląda przystanek na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Białymstoku.
Fot. screen Google Maps
    Więcej o:

Skomentuj:

Białystok będzie miał zielone przystanki