Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wodny świat Jeana Nouvela

buma

Les Bains des Docks, najnowszy projekt tegorocznego laureata Nagrody Pritzkera , to wspaniały przykład rewitalizacji zapomnianych, portowych obszarów. Z opuszczonych doków powstał elegancki i stylowy kompleks wodno - rekreacyjny.

5563611 https bi

Hawr, miasto położone w Górnej Normandii, to największy i najstarszy francuski port. Miasto prawie całkowicie zniszczone podczas II wojny światowej nie zachowało zbyt wiele z dawnej świetności. Odbudowane w latach 50 - tych w stylu modernistycznym ( w centrum miasta znajduje się budynek autorstwa Oskara Niemeyera) zostało wpisane na światową listę dziedzictwa kultury. Jak dotąd nie udało się to żadnemu współczesnemu miastu.
Jean Nouvel miał zatem niełatwe zadanie. Wybrać historię, którą nadal da się odczuć w mieście, czy też postawić na nowoczesność? W rezultacie powstała "łaźnia" XXI wieku, kompleks wodno - rekreacyjny inspirowany rzymskimi termami.

Z pozoru projekt wydaje się minimalistyczny, wręcz surowy. Dominujący biały kolor, proste przestrzenne rozwiązania i jednolity budulec. Jednakże charakter budynku tworzą wodne instalacje, które znajdują się w każdym z pomieszczeń. Miarowo spływająca woda wraz z przebijającymi się przez nią promieniami światła tworzy unikatową atmosferę i pozwala wydobyć różne odcienie z wszechobecnej bieli. Jedyny kolorowy akcent to wnęka złożona z wielobarwnych brył.

Każda z sal zaprojektowana jest tak, by odpowiadała wymaganiom jej użytkowników. W Les Bains des Docks można więc znaleźć przestrzeń dla dzieci wyposażoną w zjeżdżalnie i sadzawki, basen sportowy, brodzik, baseny termiczne, zewnętrzną lagunę, oraz wodną siłownię. Wszystkie pomieszczenia zostały oddzielone, by zminimalizować przenoszenie się dźwięków i echa, co pozwala w pełni się zrelaksować i odpocząć. Efekt dźwiękoszczelności uzyskano również dzięki różno-poziomowemu rozłożeniu pomieszczeń.

Les Bains des Docks to obiekt o powierzchni 5 000 m2. Jego budowa kosztowała ponad 22 miliony euro i jest częścią projektu zagospodarowania zabytkowych doków w Hawr. Władze miasta chcą uczynić z zapomnianych dotąd obiektów centrum kultury i rozrywki. Wiadomo już, iż 2011 zostanie zakończona budowa Centrum Morskiego autorstwa Jeana Nouvela - 120 metrowa metalowa konstrukcja górować będzie nad francuskim portem.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wodny świat Jeana Nouvela