Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowe szaty stadionu Highbury

dll

 W dwa lata po przeniesieniu się drużyny Arsenalu Londyn do nowego obiektu, dzięki architektom z Allies and Morrison, Dom Futbolu na Highbury doczekał się nowego wizerunku.

5602830 https bi
Fot. Allies and Morrison

 

 

Przez 93 lata stadion na Highbury był areną wielu sportowych zmagań. To tu drużyna Arsenalu Londyn świętowała swoje sukcesy w latach '90 i na początku XIX w. Na ironię, to właśnie sukcesy zespołu przypieczętowały decyzję o budowie nowego, większego i bardziej funkcjonalnego obiektu - Emirates Stadium przy niedalekim Ashburton Grove.

 

Przez ponad dwa lata, szefostwo klubu poszukiwało koncepcji na wykorzystanie starej areny. Z jednej strony, perełki stylu art deco i symbolu Arsenalu Londyn nie można było od tak po prostu sprzedać lub zburzyć. Z drugiej zaś utrzymywanie dwóch gigantycznych obiektów szybko opróżniło by klubową kasę.

 

 

Dzięki pracowni architektonicznej Allies and Morrison, znamy już jednak nową odsłonę Domu Futbolu - obiekt został zamieniony na luksusowy apartamentowiec. Całość projektu Highbury Square została wpisana w koncepcję rewitalizacji obszaru dzielnicy Kings Cross, do której należy także m.in. budowa Emirates Stadium i renowacja St Pancras Station.

 

 

Obiekt powstał w oparciu o zachowanie i adaptację istniejącej, zabytkowej Wschodniej Trybuny (East Stand), Zachodniej Trybuny (West Stand) i płyty boiska znajdującej się między nimi. Trybuny północna (North Bank) i południowa (Clock End) zostały wyburzone, a na ich miejscu wzniesiono nowe budynki. Zgodnie z tradycją, są one jednak na szczycie hierarchii stadionu na Highbury i każda z nich posiada m.in. własny dziedziniec.

 

 

W miejscu, gdzie nie tak dawno znajdowała się murawa, ulokowany zostanie publiczny park. Projekt autorstwa Christophera Bradleya-Hole przewiduje m.in. wytyczenie ścieżek zgodnie z liniami boiska piłkarskiego. Wejście do niego ma stanowić zachowany tunel, którym zawodnicy wybiegali na murawę.

 

 

Budynek ma mieścić siedemset apartamentów i penthouseów, posiadających jedną, dwie lub trzy sypialnie. Prócz 24-godzinnej pomocy ze strony concierge, mieszkańcy do dyspozycji będą mieć centrum fitness i basen.

 

 

Pierwsi mieszkania mają być oddane do użytku już pod koniec tego miesiąca, natomiast całość inwestycji ma być zakończona w 2010 r. Interesujący jest fakt, że mimo trudnych czasów dla angielskiej branży budowlanej, 90% lokali znalazło już nabywców. Czy to kibice The Gunners? Niewykluczone.

 

 

 

dll

 

Zobacz także:

 

Skomentuj:

Nowe szaty stadionu Highbury