Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Muzeum Liaunig - sztuka pod ziemią i nad krawędzią

buma

Parę metrów ponad krawędzią zbocza pojawia się niespodziewanie bryła nowego muzeum sztuki nowoczesnej w Neuhaus w Karyntii.

5603852 https bi

 

 

Ale to tylko widok od strony trasy wiodącej pod Liaunig Museum. W rzeczywistości konstrukcja jest o wiele większa i bardziej złożona niż się wydaje.

 

Budynek o długości 150 metrów i szerokości 14 metrów tylko częściowo znajduje się na powierzchni ziemi. Widoczny od strony jezdni fragment to taras widokowy wraz z częścią przestrzeni wystawienniczej.

 

 

źródło: bogner-cc.at

 

 

 

Projekt przypomina rurę przecinającą pagórek i wystającą trochę ponad pobliską krawędzią zbocza. Muzeum prawie w całości schowane pod ziemią nie ingeruje w pejzaż górzystej Karyntii.

 

 

 źródło: www.museumliaunig.at

 

 

Autorzy projektu, austriackie biuro Querkraft, ograniczeni byli budżetem muzeum. Początkowo realizacją budowy miała zająć się Odile Decq. Jednakże jej projekt wstrzymano krótko przed rozpoczęciem budowy - okazał się zbyt drogi. Querkraft zdecydowało się zatem na minimalistyczną formę oraz proste materiały - dominują beton , szkło i stal.

 

 

źródło: querkraft.at

 

 

Na powierzchni około 5000 m2 zmieszczono foyer, pracownie, pomieszczenia biurowe oraz przestrzeń wystawienniczą.

 

Liaunig Muzeum to prywatna inicjatywa. Pomysłodawcą jest przemysłowiec oraz kolekcjoner sztuki - Herbert W. Liaunig. W Liaunig Muzeum znajdzie się głównie sztuka nowoczesna oraz kolekcja przedmiotów ze złota. Otwarcie już 29 sierpnia.

 

 

buma

 

Zobacz także:

 

 

 

 

 

Skomentuj:

Muzeum Liaunig - sztuka pod ziemią i nad krawędzią