Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Praemium Imperiale dla Petera Zumthora

buma

Premium Imperiale, nagroda nazywana Noblem w dziedzinie sztuki, w tym roku trafiła do szwajcarskiego architekta Petera Zumthora.

Kunsthaus Bregenz, Peter Zumthor
Kunsthaus Bregenz, Peter Zumthor
Kunsthaus Bregenz, Peter Zumthor

 

Nagroda przyznawana jest od 1989 roku przez Japońskie Stowarzyszenie Artystów i stanowi jedną z najważniejszych nagród architektonicznych. Dotychczas uhonorowani zostali m. in.: Oscar Niemeyer, Frank Ghery, Herzog & de Meuron, Alvaro Siza. Premium Imperiale to międzynarodowe wyróżnienie, które honoruje wkład w rozwój sztuki i wnoszenie do niej nowych wartości.

Oprócz architektury nagrody przyznawane są również w kategoriach: malarstwo, film/teatr, muzyka i rzeźba.

 

Peter Zumthor

źródło: The Sankei Shimbun

 

Jury przyznając nagrodę Zumthorowi doceniło jego umiejętność łączenia lokalizacji budynku z jego przeznaczeniem. Zumthor starannie dobiera materiały i stara się, by budynek był jak najbardziej lokalny i nie ingerował w przestrzeń publiczną. Jego projekty można oglądać głównie w Szwajcarii, zazwyczaj w miejscach oddalonych od wielkich miast, projektował również w Austrii i Niemczech.

 

Zumthor stał się niezależnym architektem po tym jak entuzjastycznie przyjęto jego projekt rewitalizacji historycznych budynków w południowo-wschodniej Szwajcarii. Pomimo, iż stał się uznanym architektem do dziś pracuje w małej szwajcarskiej wsi Haldenstein, w której zaczynał samodzielną praktykę. Prowadzi samotniczy tryb życia, przez co zyskał sobie przydomek "Święty gór".

 

 

 

 źródło: danda.be

Bruder Klaus Kapelle, Wachendorf, Niemcy, 2007

 

Zumthor mówi o sobie skromnie, iż jest architektem z pasją i po prostu lubi, to co robi. Ucieka od architektonicznych mód i trendów, które łatwo zyskują uznanie. Idzie pod prąd masowym gustom i gigantomanii współczesnej architektury. Jak określiło to jury nagrody, projekty Petera Zumthora nasycone są ?duchowością?niezależnie od tego, czy jest to kościół, muzeum , czy też zwykły budynek mieszkalny.

 

 

 

 źródło: danda.be

Termy w Vals, 1996, Szwajcaria

 

Jednym z najbardziej znanych projektów Zumthora jest kaplica świętego Benedykta z 1989 roku, która powstała w alpejskiej wiosce Sumvitg na miejscu zniszczonego przez lawinę średniowiecznego kościoła. Kaplica wykonana jest z drewna i ma przypominać łódź. Usytuowana pośród alpejskich chat doskonale wpisuje się w otoczenie i charakter górskiej zabudowy.

 

 

 

źródło: danda.be

Kaplica Świętego Benedykta 1989 rok

 

 

źródło: danda.be

Muzeum sztuki współczesnej w Bregenz autorstwa Zumthora wykonane jest głównie ze szronionego szkła. Dzięki temu zabiegowi duża rolę odgrywa światło, które jest równie ważne, jak wystawiane wewnątrz eksponaty.

 

Kunsthaus Bregenz, P. Zumthor

źródło: www.flickr.com

Muzeum sztuki współczesnej w Bregenz, 1996 rok

 

 


źródło: danda.be

Muzeum sztuki współczesnej w Bregenz, 1996 rok

 

 

Kolumba Museum w niemieckiej Kolonii jest połączeniem pozostałości po gotyckich murach i współczesnej architektury. Jako budulca Zumthor użył cegły o wymiarach stosowanych w tradycyjnym budownictwie regionu. Po długich poszukiwaniach udało mu się znaleźć zakład, który był w stanie wytworzyć odpowiednie cegły.

 

 

 

źródło: praemiumimperiale.org

Kolumba Museum w Kolonii, 2007 rok

 

 

 


źródło: danda.be

Kolumba Museum w Kolonii, 2007 rok

 

źródło: danda.be

Kolumba Museum w Kolonii, 2007 rok

 


źródło: danda.be

Kolumba Museum w Kolonii, 2007 rok

 

Zumthor to jeden z najwybitniejszych żyjących architektów. Minimalistyczny styl oraz charakterystyczny język wypowiedzi artystycznej uczyniły z niego postać rozpoznawalną, która trwale wpisała się w historię współczesnej architektury.

 

buma

 

 

Zobacz także:

 

Nominacje do RIBA 2008 Stirling Prize

 

 

Wenecki Złoty Lew dla Franka Ghery

 

 

Polski pawilon na EXPO 2008 wyróżniony

 

 

 

Skomentuj:

Praemium Imperiale dla Petera Zumthora