Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowy symbol Bilbao

buma

W stolicy baskijskiej prowincji powstał kolejny nowoczesny budynek.   

ssgv10-3
źródło: coll-barreu-arquitectos.com

 

 

źródło: guggenheim-bilbao.es

 

Zaprojektowane przez Franka Ghery'ego Muzeum Guggenheima dotychczas było jednym z głównych punktów na mapie turystycznych atrakcji Bilbao. Władze miasta postanowiły wzbogacić miejski krajobraz o kolejną okazałą budowlę.

 

Coll-Barreu Arquitectos, Bilbao

 

 

 

Nowa siedziba ministerstwa zdrowia, która ukończona zostanie już niebawem, mieści się na rogu dwóch ważnych arterii. Usytuowana pośród XIX-wiecznych kamienic w dzielnicy Ensanche musiała sprostać wielu wymaganiom, które stawiają miejscy architekci. Przede wszystkim budynek nie mógł przewyższać sąsiadujących kamienic. Autorzy projektu, biuro Coll-Barreu Arquitectos, postanowili zainwestować więc w formę, a nie w wielkość.

 

 

Coll-Barreu Arquitectos,Bilbao

 

Szklana fasada inspirowana kubistycznymi wzorami stanowi otoczkę budynku. Pofałdowana, nieregularna bryła załamuje się pod różnymi kątami. Efektem jest gra światła widoczna, które odbija się w szklanej obudowie. Jak określili to twórcy projektu, szklana fasada o każdej porze dnia ukazuje miasto w inny sposób oddając jego zmienność i dynamikę.

 

 

 

Coll-Barreu Arquitectos, Bilbao

 

 

 

 

Fasada pełni również funkcję izolacji. Tłumi hałas, redukuje zapotrzebowane na klimatyzację i wpuszcza dużo naturalnego światła.

 

 

 

 

Coll-Barreu Arquitectos, Bilbao

 

 

 

 

Siedmiopiętrowy budynek o powierzchni 9,200 m2 zwieńczony został wieżą, w której znajdują się pomieszczenia socjalne. Reszta kondygnacji to biura, sale konferencyjne oraz trzypoziomowy podziemny parking.

 

buma

 

 

Zobacz także:

Lewitujące centrum sztuki w Madrycie

Sąd jak stadion

Litewski biurowiec od RA Studija

Skomentuj:

Nowy symbol Bilbao