Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Steven Holl Architects - nowa brama Kopenhagi

dll

Dwa nowe wieżowce wyrosną w kopenhaskim porcie.

5894140 https bi

Projekt amerykanów wygrał międzynarodowy konkurs LM Project Gateway na zagospodarowania nadbrzeża portowego Kopenhagi. Zdaniem burmistrza miasta Ritta Bjerregaarda - dzięki tej propozycji miasto zyska wysokościowce, które jeszcze lepiej scalą miasto i staną się jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w kopenhaskim porcie.

Projekt SHA przewiduje powstanie dwóch biurowców, które mają być zlokalizowane na dwóch, przeciwległych brzegach kanału, łączącego basen portu z otwartym morzem. Między nimi przerzucone mają być dwa mosty, którymi mieszkańcy miasta będą mogli bez przeszkód dostać się na drugą stronę kanału.

Architekci podkreślają w ich projekcie nierozerwalny związek Kopenhagi ze swoim portem. Pierwszy z wieżowców wchodzący w skład kompleksu stanie na Langenline - miejscu gdzie od wieków cumowały statki. Natomiast drugi w Marmormolen - bramie do miasta. Mosty spinające oba wieżowce, będą łączyć się ze sobą w połowie odległości i stanowić w ten sposób alegorię serdecznego uścisku dłoni - jak mówią o tej koncepcji architekci z SHA.

Jak na duńską lokalizację przystało, projekt przewiduje wykorzystanie szeregu proekologicznych rozwiązań. W obu wieżowcach mają być zastosowane szklane ściany kurtynowe z ekranami słonecznymi wykonanymi z ogniw fotowoltaicznych. Będą one zasilać m.in. systemy ogrzewania podłogowego i chłodzenia sufitowego wykorzystujące do tego celu wodę morską.

Naturalna cyrkulacja powietrza zapewniona ma być poprzez montaż uchylnych okien przy podłodze i suficie każdego z pięter. Energię elektryczną dla zasilania przestrzeni publicznych na zewnątrz budynków, dostarczać będą natomiast turbiny wiatrowe zlokalizowane na dachach mostów , łączących oba budynki.

Skomentuj:

Steven Holl Architects - nowa brama Kopenhagi