Estudio Barozzi Veiga

Radeo

Młodzi hiszpańscy architekci podbijają Europę!  

Filharmonia w Szczecinie
Filharmonia w Szczecinie
Estudio Barozzi Veiga

 

 

Uczestniczą z sukcesami w wielu międzynarodowych konkursach, proponując piękną architekturę, która mimo swojej nowoczesności znakomicie wpisuje się w kontekst miejsca.

 

 

Pracownia Estudio Barozzi Veiga została założona w 2004 roku przez urodzonego w 1976 w Trento we Włoszech Fabrizio Barozziego oraz pochodzącego z hiszpańskiego Santiago Alberto Veigę, urodzonego w 1972. Obaj architekci wcześniej zdobywali doświadczenie w znanych pracowniach, które zaowocowało licznymi realizacjami z zakresu wnętrz, architektury i urbanistyki , których wiele to efekty wygranychkonkursów.

 

Projekty pracowni mają być efektem wnikliwych poszukiwań idealnej formy dla spełnienia wymagań funkcji.

 

Większość projektów firmy, której główna siedziba znajduje się w Barcelonie , zlokalizowana jest na Półwyspie Iberyjskim, ale także we Włoszech i Niemczech.

 

Do ostatnich sukcesów firmy należy zwycięstwo w konkursie na filharmonię w Szczecinie.

 

 

A oto kilka wybranych opracowań projektowych Estudio:

 

 

 

Sala koncertowa w Aguilas, Hiszpania

 

 

Jest to zwycięski projekt z konkursu architektonicznego przeprowadzonego w 2004 roku. Zadaniem uczestników było stworzenie krajobrazowego zamknięcia nabrzeża miasta Aguilas nad Morzem Śródziemnym.

 

Sala Koncertowa w Aguilas, Hiszpania, projekt: 2004, I nagroda w Konkursie

 

Sama forma zaprojektowana przez architektów z EBV ma stanowić twórcze połączenie sztuczności miasta z naturalnymi formami występującymi w otaczającym krajobrazie, jednocześnie będą efektownym znakiem w przestrzeni.

 

 


Budynek Rady Zarządzającej Apelacji Ribera del Duero w Hiszpanii

 

Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie rozbudowy istniejących budynków oraz przystosowanie ich do pomieszczenia biur Rady Zarządzającej.

 

Zwycięski projekt Barozzi Veiga ma odwzorowywać uwarunkowanie, które istnieją w zaproponowanej przez inwestora lokalizacji. Główna bryła budynku ma odwzorowywać przenikanie się różnych elementów tworzących jego otoczenie - krajobrazu, miasta i powietrza.  

 

Szczególnie efektownie budynek ma wyglądać w nocy, kiedy podświetlone zostają nierównomiernie rozłożone okrągłe perforacje "wieży".

 

 


  

Ribera del Duero HQ, proj 2006, I nagroda w konkursie

 

 

 

Szkoła Savoy w Merano we Włoszech

 

Zupełnie innego podejścia wymagał projekt rozbudowy szkoły Savoy w Merano we Włoszech. Inwestor nie szukał tu bowiem budynku - znaku, czy budynku - symbolu, jak w przypadku poprzednich dwóch omówionych zadań konkursowych, ale oczekiwał jak najbardziej użytecznej przestrzeni, które nie zdominuje istniejącego, zabytkowego budynku.

 

 Savoy School Extension, Merano, Włochy, proj. 2005

 

Zdaniem architektów z EBV każde rozszerzenie, rozbudowa zmusza projektanta do poszukiwań połączeń z tym, co ma się rozbudowywać. Autorzy muszą zadawać pytania, jak nowy obiekt będzie oddziaływał na zastaną przestrzeń.

 

 

W przypadku szkoły Savoy architekcizdecydowali się na dodanie zamkniętej, pełnej masy, która połączona byłaby minimalistycznym, eterycznym szklanym paskiem korytarza z głównym budynkiem, tak, żeby zbyt blisko nie stykać proponowanej dużej i ciemnej masy z oryginalną zabudową, a jednocześnie wytworzyć napięcie pomiędzy oboma obiektami.  

 

 

Projekt nowego budynku Filharmonii Szczecińskiej 

 

Zwycięski dla barcelońskiej firmy konkurs sprzed roku najprawdopodobniej doczeka się swojej realizacji pomimo niewielkiego skandalu, jaki wybuchł po ogłoszeniu wyników (pewna holenderska firma zarzucała Hiszpanom plagiat swojego dawnego pomysłu, jednak później wycofała się z zarzutów, a jej właściciel przeprosił EBV i opinię publiczną za swoje pochopne wypowiedzi).

 


  

Filharmonia Szczecińska, proj 2007, I nagroda w konkursie

 

Hiszpanie zaproponowali niesłychanie rzeźbiarką i piękną formę budynku, która wprowadza do Szczecina zupełnie nową jakość architektoniczną i może stać się wizytówką miasta.

 

 


 

Młodzi architekci odwiedzą niebawem Polskę z cyklem wykładów:

 

 

 

Organizatorem jest Fundacja Twórców Architektury.

 

 

Radeo

 

 

 

Zobacz także:

 

 

Polacy wygrali w Kopenhadze

 

 

Polska architektura w Wallpaper

 

 

 

Skomentuj:

Estudio Barozzi Veiga