Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

VEGA - terminal dla podróżnych w Wenecji

Radeo - GAZETA DOM

Frank Gehry i jego 3 hektary dekonstrukcji.

Dotychczas zaniedbany teren wokół tymczasowych budek dla podróżnych oczekujących na taksówki wodne oraz vaporetti (czyli weneckie autobusy) już wkrótce może zmienić się w tętniące życiem centrum konferencyjne z pięciogwiazdkowym hotelem oraz nowoczesnym terminalem, gdzie turyści przybyli do Wenecji samolotem będą mogli wsiąść do środków komunikacji zbiorowej, które jak wiadomo w Wenecji stanowią łódki i stateczki.

Projekt nosi nazwę Venice Gateway Air&Boat Terminal (VEGA) i ma stać się nową wizytówką miasta, symboliczną bramą oddzielającą Terra Firma - czyli stały ląd otaczający Lagunę - od jej wewnętrznych wód, pośród których znajduje się jedno z najbardziej malowniczych miast na świecie.

Podobnie jak w Bilbao Frank Gehry spiętrzył powyginane elementy z blachy ponad płaską powierzchnią wody, dodatkowo kontrastując je z mocno uspokojonym, nawiązującym bardziej do jego berlińskiej realizacji budynkiem hotelowym.

Dodatkowej dynamiki bryle dodaje jej eteryczność i lekkość. Pogięte struktury nie zamykają bowiem w sobie żadnej funkcji (jak to jest w Muzeum Guggenheima w Bilbao, czy Walt Disney Koncert Hall w Los Angeles) a jedynie stanowią zadaszenie ponad nabrzeżami portowymi oraz wodą w miejscach, gdzie cumować mają stateczki ?ekspresowych" linii Alilaguna.

Inwestorem kompleksu jest przedsiębiorstwo zarządzające weneckim lotniskiem Marco Polo, obecnie jest on w trakcie przygotowań formalnych do rozpoczęcia budowy, poszukiwane jest konsorcjum, które wybuduje zaprojektowany jeszcze w 2002 roku obiekt oraz operator hotelu i centrum kongresowego. Makieta całego zespołu budynków wraz z najbliższym otoczeniem prezentowana jest w terminalu lotniska w hali gate'ów.

Jest to największa inwestycja w miejscowości Marghera od czasu zbudowania nowego terminalu lotniska Marco Polo. Łączna powierzchnia kompleksu wynosi około 30 000 metrów kwadratowych.

    Więcej o:

Skomentuj:

VEGA - terminal dla podróżnych w Wenecji