Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

VEGA - terminal dla podróżnych w Wenecji

Radeo - GAZETA DOM

Frank Gehry i jego 3 hektary dekonstrukcji.  

"Lotnicze" zdjęcie makiety, SAVE S.r.L.
"Lotnicze" zdjęcie makiety, SAVE S.r.L.

 

 

Dotychczas zaniedbany teren wokół tymczasowych budek dla podróżnych oczekujących na taksówki wodne oraz vaporetti (czyli weneckie autobusy) już wkrótce może zmienić się w tętniące życiem centrum konferencyjne z pięciogwiazdkowym hotelem oraz nowoczesnym terminalem, gdzie turyści przybyli do Wenecji samolotem będą mogli wsiąść do środków komunikacji zbiorowej, które jak wiadomo w Wenecji stanowią łódki i stateczki.

 

 

 

Zadaszenie nabrzeży przystani, SAVE S.r.L.

 

Projekt nosi nazwę Venice Gateway Air&Boat Terminal (VEGA) i ma stać się nową wizytówką miasta, symboliczną bramą oddzielającą Terra Firma - czyli stały ląd otaczający Lagunę - od jej wewnętrznych wód, pośród których znajduje się jedno z najbardziej malowniczych miast na świecie.

 

Podobnie jak w Bilbao Frank Gehry spiętrzył powyginane elementy z blachy ponad płaską powierzchnią wody, dodatkowo kontrastując je z mocno uspokojonym, nawiązującym bardziej do jego berlińskiej realizacji budynkiem hotelowym.

 

Dodatkowej dynamiki bryle dodaje jej eteryczność i lekkość. Pogięte struktury nie zamykają bowiem w sobie żadnej funkcji (jak to jest w Muzeum Guggenheima w Bilbao, czy Walt Disney Koncert Hall w Los Angeles) a jedynie stanowią zadaszenie ponad nabrzeżami portowymi oraz wodą w miejscach, gdzie cumować mają stateczki ?ekspresowych" linii Alilaguna.

 

Inwestorem kompleksu jest przedsiębiorstwo zarządzające weneckim lotniskiem Marco Polo, obecnie jest on w trakcie przygotowań formalnych do rozpoczęcia budowy, poszukiwane jest konsorcjum, które wybuduje zaprojektowany jeszcze w 2002 roku obiekt oraz operator hotelu i centrum kongresowego. Makieta całego zespołu budynków wraz z najbliższym otoczeniem prezentowana jest w terminalu lotniska w hali gate'ów.

 

Jest to największa inwestycja w miejscowości Marghera od czasu zbudowania nowego terminalu lotniska Marco Polo. Łączna powierzchnia kompleksu wynosi około 30 000 metrów kwadratowych.

 

 

Radeo 

 

Zobacz także:

 

Frank Gehry projektuje w rodzinnym Toronto 

 

Frank Gehry zna się na modzie?

 

Czy Libeskind portafi projektować?

Skomentuj:

VEGA - terminal dla podróżnych w Wenecji