Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Diamentowy port Zahy Hadid

buma

Czyżby rozpędzony statek wbił się w jeden z budynków w  porcie w Antwerpii? Nie, to tylko nowy projekt Zahy Hadid, który powstanie w jednym z największych europejskich portów. 

Władze portu w Antwerpii nie mogły pomieścić się w dotychczasowej siedzibie. W nowym budynku o powierzchni 12 tys. m.kw. pracować będzie mogło około 500 osób, zapewniono również 300 miejsc parkingowych mieszczących się pod ziemią.

Bryłę będą tworzyły dwie części: istniejący już budynek straży pożarnej, nad którym nadbudowana będzie nowoczesna część autorstwa Hadid. Nadbudowa o wysokości 46 metrów wsparta będzie na trzech asymetrycznie rozstawionych betonowych filarach, w których umieszczone będą schody oraz windy. Dwa z nich znajdować się będą na dziedzińcu budynku straży pożarnej, trzeci natomiast umieszczony będzie na zewnątrz.

Fasada budynku pokryta będzie trójkątnymi szklanymi panelami - przezroczystymi i odbijającymi światło. W efekcie budynek ma wyglądać jak ogromny diament mieniący się w słońcu. Architekt chciała nawiązać w ten sposób do tradycji portu w Antwerpii, który jest jednym ze światowych centrów handlu diamentami.  

Zabytkowy budynek straży pożarnej zostanie odnowiony. Jego zewnętrzna fasada zostanie nienaruszona, natomiast wewnątrz powstanie zamknięty dziedziniec, nad którym dominować będzie nowoczesna część.

W starej części budynku znajdować się będą pomieszczenia administracyjne, w nowej oprócz biur przewidziano również miejsce na restaurację oraz salę widowiskową.

Władze Antwerpii liczą, iż budynek stanie się nowoczesnym symbolem miasta. Jego budowa ma kosztować 31.5 mln euro (w tym gaża dla Hadid), a jego ukończenie zapowiedziano na 2013 rok.

    Więcej o:

Skomentuj:

Diamentowy port Zahy Hadid