Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Finaliści Mies van der Rohe Award

buma

Prezentujemy piątkę finalistów tegorocznej edycji Mies van der Rohe Award. Niestety nie ma wśród nich polskich budynków.  

Finalistów wybrano spośród 340 projektów zgłoszonych do konkursu przez Radę Architektów Europy oraz organizacje i stowarzyszenia architektoniczne działające w krajach UE.

Oto finałowe projekty

Siedziba opery narodowej i baletu, Oslo,Snohetta

Budynek jest siedzibą opery narodowej i norweskiego baletu. Powstał w portowej dzielnicy Bjorvika. Budynek pokryty marmurem składa się ze wzniesień, na które przechadzający się po przylegającym do opery placu mogą swobodnie wejść. Opera cieszy się wielkim zainteresowaniem nie tylko wśród miłośników kultury wysokiej. Budynek, to również jedno z popularniejszych miejsc spotkań mieszkańców norweskiej stolicy. Wewnątrz znajdują się trzy sale koncertowe, siedziba szkoły baletowej oraz pomieszczenia administracyjne. Budynek był wielokrotnie nagradzany. Na ubiegłorocznym Światowym Festiwalu Architektury zdobył główną nagrodę w kategorii "kultura".

Multimodal Center - stacja tramwajowa w Nicei, Atelier Marc Barani

Projekt powstał w ruchliwej części Nicei. Gęsta zabudowa, krzyżujące się autostrady i komunikacja miejska pogrążona w chaosie wymusiły na władzach miasta decyzję o reorganizacji miejsca. Projekt Marca Baraniego ma zbudować nową tożsamość nicejskiej dzielnicy. Stacja jest zintegrowanym centrum komunikacyjnym. Oprócz zajezdni i przystanków znajduje się tam również punkt konserwacji sprzętu.

Uniwersytet Luigi Bocconi, Mediolan, Grafton Architects

Budynek zdominował ubiegłoroczny Światowy Festiwal Architektury. Został wybrany najlepszym budynkiem ubiegłego roku oraz zwyciężył w kategorii "nauka". Majestatyczna bryła to siedziba jednej z najlepszych prywatnych europejskich uczelni istniejącej od 1902 roku.

Biblioteka oraz centrum seniora, Barcelona, RCR Aranda Pigem Vilalta Arquitectes

Propozycja hiszpańskich architektów, to coś czego zdecydowanie brak polskim blokowiskom. Pomiędzy dwa bloki wbudowano nowoczesną bryłę i zagospodarowano osiedlowy plac. Hiszpanie pokazali, że zwykłe osiedle niekoniecznie musi szare i monotonne. 

Zenith Music Hall, Sztrasburg, Massimiliano i Doriana Fuksas

Bryłę budynku oplata pomarańczowa tkanina, która podświetlona nocą ujawnia skrywaną wewnątrz konstrukcję. Na elewacji wyświetlane są również wizualizacje oraz zapowiedzi przedstawień. Sala jest w stanie pomieścić nawet 10 tys. osób, a dzięki prostym projektom wnętrz jest bardzo funkcjonalna.

Nagroda im. Miesa van der Rohe przyznawana jest co dwa lata. Nagrodzone projekty, to realizacje odznaczające się wysokimi walorami estetycznymi i technicznymi. Zwycięzca otrzymuje 50 tys. euro oraz statuetkę przedstawiająca budynek Pawilonu Niemieckiego z Wystawy Światowej w 1929 roku autorstwa Miesa van der Rohe. Jury konkursu przyznaje również wyróżnienia dla obiecujących europejskich architektów.

Zwycięski projekt tegorocznej edycji poznamy w maju.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Phyllis Lambert - kobieta, która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu

Skomentuj:

Finaliści Mies van der Rohe Award

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej