Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Plac budowy w Hamburgu - Herzog&deMeuron

hada

Inwestycjom w Hafen City w Hamburgu kryzys niestraszny. 

Hamburg, Hafen City, Herzog
Plac budowy - Elbphilharmonie w Hafen City - Herzog & deMeuron
fot. P.Krajewski

 

 

Mimo rozprzestrzeniającego się kryzysu i wszechobecnej tendencji do zaciskania pasa, na ponad 150-hektarowym placu budowy w Hamburgu prace nie ustępują. Budowa nowej Elbphilharmonie autorstwa Herzog&deMeuron również śmiało posuwa się do przodu.

 

Szwajcarscyarchitekci wzbudzili nie małą sensację przedstawiając swoją propozycję nowej filharmonii. Całość opiera się na starym magazynie, wybudowanym w 1966 roku, który będzie stanowił podstawę dla szklanej struktury. Dwie trzecie magazynu będzie przeznaczone na parking, co dodatkowo odciąży obszar portu. Oprócz tego w ceglanej części znajdzie się też wielkie zaplecze dla filharmonii, jak i część dydaktyczną. Obecnie całość została opróżniona i zainstalowano tam nowe rozwiązania konstrukcyjne, które będą w stanie unieść nowe zwieńczenie obiektu. Dwie wielkie sale koncertowe przeznaczone dla odpowiednio 2150 i 550 widzów znajdą swoje miejsce w szklanej części obiektu. Będą to supernowoczesne sale, które będą mogły sprostać najtrudniejszym wymaganiom akustycznym.

 

Po ogłoszeniu wyników konkursu wydawało się, że propozycja architektów jest zupełnie odrealniona. Całość łączy w sobie cechy starego budownictwa portowego i nowoczesne spojrzenie na architekturę. Forma"nadbudowy" zupełnie nie nawiązuje do jakichkolwiek wcześniejszych stylów w architekturze, lecz do luźnych skojarzeń z muzyką, jej ulotnością i ekspresją, wpływem na odbiorców. Tymczasem stara część magazynu będzie stanowiła silną podstawę pod nową strukturę.

 

 

 

 

W związku z przebudową starego magazynu portowego Kaispecher A na nową filharmonię, na nabrzeżu portu przygotowano specjalny punkt informacyjnyPavillon Elbphilharmonie autorstwa Studio Andreas Heller. Jest to tymczasowa instalacja, dotycząca zarówno działalności filharmonii, jak i nowego obiektu, który będzie ukoronowaniem rozbudowy portu i jego najcenniejszym obiektem. Całość wygląda jak sporej wielkości czarne pudło wydające z siebie dźwięki, a niekiedy i obrazki. Z zewnątrz można posłuchać i obejrzeć muzyków w czasie koncertu, jak i zebrać informacje dotyczące budowanego obiektu. W środku na własne oczy można się przekonać jak będzie wyglądała nowa filharmonia, również od środka.

 

 

Hamburg, Hafen City, filharmonia, Studio Andreas Heller

 

 

Takie rozwiązanie punktu informacyjnego ma na celu wytłumaczyć mieszkańcom słuszność podjętych decyzji odnośnie realizacji obiektu i podkreśla ważność inwestycji. W Hamburgu nowa Elbphilharmonie nabrała szczególnego znaczenia od kiedy udało się na nią zebrać z prywatnych środków mieszkańców miasta około 72 miliony Euro na jej budowę. Choć nie pokrywa to w pełni zapotrzebowań na placu budowy, jednak jest znaczącym wsparciem i łatwo pokazuje, jak ważny dla mieszkańców będzie nowy obiekt.

 

 

 

hada

 

 

 

Zobacz również:

 

Herzog & de Meuron w Hamburgu

 

Kontrowersyjny Living Bridge w Hamburgu

 

Kontener sztuki Herzog & de Meuron

 

Skomentuj:

Plac budowy w Hamburgu - Herzog&deMeuron