Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Spiralny hotel w Abu Dhabi

buma

Stolica Emiratów przyciąga wielkie nazwiska współczesnej architektury i stawia na odważne, rozpoznawalne projekty. Kolejny z nietypowych budynków to Helix Hotel autorstwa Leeser Architecture, który powstanie przy nabrzeżnej części miasta.

Helix Hotel swą nazwę wziął od spiralnie ułożonych kondygnacji budynku. Nieregularna struktura hotelu przypomina z zewnątrz poukładane na sobie w nieskładny sposób warstwy. Środek budynku tworzy otwarte atrium, które zwieńczone jest przeszklonym dachem. Dzięki temu do wnętrza budynku trafia dużo naturalnego światła. Konstrukcja budynku sprawia także, iż z każdego pokoju można podziwiać inny widok na zatokę.

Helix Hotel nie ma typowej linearnej konstrukcji. Część dostępna dla wszystkich ciągnie się spiralnie aż od kondygnacji parteru. Jej szerokość oraz kąt nachylenia zmienia się wraz z kolejnym piętrem. Zmienia się także jej przeznaczenie. Kawiarnie, sale konferencyjne, lobby, a na piątym piętrze półotwarte spa wraz z bieżnią do biegania, która stanowi jedyną płaską kondygnację hotelu.

Na parterze budynku znajdować się będą lokale o przeznaczeniu komercyjny, na kolejnych kondygnacjach apartamenty, pokoje hotelowe, a na ostatnim piętrze basen z przeszklonym dnem.

Architekci wykorzystali także lokalizację budynku. Jego część zanurzona zostanie w wodzie, a na platformie unoszącej się nad jej powierzchnią powstanie restauracja. Restauracja będzie oddzielona od zatoki dużym przeszkleniem, które w gorące dni ma stanowić ochronę przed niesprzyjającym klimatem, a w dni chłodniejsze może być otwierane.

Projektanci chcą także, by Helix Hotel wykorzystywał maksymalnie dostępne naturalne źródła energii. Dlatego też fasada budynku pokryta zostanie panelami GROW czerpiącymi energię ze słońca i wiatru. Dodatkowo w atrium powstanie odwrócona fontanna - woda będzie spadać z ostatniego piętra do głównego hollu. Dzięki temu wnętrze hotelu będzie chłodzone w naturalny sposób.

Helix Hotel jest częścią projektu rozwoju infrastruktury nabrzeża w Abu Dhabi. Budynek powstanie tuż obok mostu Szejka Zayeda zaprojektowanego przez pracownię Zaha Hadid Architects

    Więcej o:

Skomentuj:

Spiralny hotel w Abu Dhabi