Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mecanoo - biblioteka sercem miasta

hada

Projekt nowej biblioteki w Birmingham autorstwa Mecanoo został doceniony ze względu na dbałość o historyczną zabudowę wokół placu i nawiązanie do sąsiednich budynków, które tworzą niezwykle trudny kontekst.

Na początku kwietnia przedstawiono ostateczny projekt nowej biblioteki miejskiej przy najbardziej reprezentacyjnym placu miejskim Birmingham - Centenary Square. Konkurs na bibliotekę został ogłoszony w 2008 roku, zaś w sierpniu spośród zgłoszonych projektów wybrano zwycięzce - holenderską grupę Mecanoo. Do konkursu przystąpili również:Foster+Partners , OMAFOA, Hopkins Architects, Schmidt Hammer Lassen czy Wilkinson Eyre. Projekt Mecanoo został doceniony ze względu na dbałość o historyczną zabudowę wokół placu i nawiązanie do sąsiednich budynków, które tworzą niezwykle trudny kontekst.

Nowa biblioteka ma powstać przy Centenary Square pomiędzy Birmingham Repertory Theatre (The REP) z lat 70-tych i biurowcem Baskerville House z lat 30. XX wieku. Jej podziemia i parter, w tym reprezentacyjne foyer, będą połączone z teatrem, co ma dodatkowo usprawnić współpracę między jednostkami. Założeniem nowej biblioteki jest stworzenie miejskiego centrum kultury, miejsca integracji lokalnej społeczności. Jak się okazało podczas przeprowadzonych w mieście badań, obecnie istniejąca biblioteka jest najczęściej odwiedzanym obiektem publicznym w mieście. Z usług biblioteki korzysta regularnie ponad 220 tys osób, podczas gdy połowa tego milionowego miasta ma aktywne karty biblioteczne. Stary obiekt biblioteki jest niewystarczający i nie cieszy się szczególną sympatią mieszkańców, dlatego też dąży się do jego usunięcia..

Nowy budynek będzie o 20% większy od istniejącego. Oprócz tego ma być on dostosowany do nowych potrzeb biblioteki i nowych funkcji, jakie ma w sobie mieścić. Projekt nowej biblioteki stwarza możliwość ciągłego dostosowywania jej do postępu technologii cyfrowej. Wspólne foyer obiektu będzie znakomitym punktem widokowym na plac miejski. Oprócz tego na najwyższej kondygnacji zaplanowano stworzenie ogrodu i rotundy, która będzie mieścić w sobie specjalny punkt widokowy. Przed obiektem planuje się wprowadzenie nowych elementów zagospodarowania w tym zagłębiony w ziemi amfiteatr.Budowa ma rozpocząć się w 2010 roku i zakończyć po trzech latach. Nowa biblioteka jest pierwszą i najważniejszą częścią gruntownego planu rewitalizacji Birmingham w ramach projektu Big City Plan. W perspektywie najbliższych 20 lat inwestycja ta ma przynieść miastu korzyści w postaci zatrudnienia ok.43tysięcy osób przy całym projekcie.

Grupa Mecanoo jest wielokrotnie nagradzaną pracownią architektoniczną wHolandii. Najważniejszą osobą jest architektkaFrancine Houben, która po ukończeniu studiów w Delft w 1984 roku założyła własną pracownię, którą aktywnie prowadzi do dziś. Francine Houben jest kolejnym przykładem aktywnej architektki zdobywającej międzynarodowe uznanie. Na początku lat 90-tych praktykowała u niej Nathalie de Vries - późniejsza współzałożycielka MVRDV.

    Więcej o:

Skomentuj:

Mecanoo - biblioteka sercem miasta