Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Żyjące fasady budynków

NB

Zieleń nadaje architekturze nowych znaczeń, a fuzja pomiędzy technologią i naturą powoli wchodzi do kanonu projektowania. Coraz częściej roślinność wkracza w świat budynków, staje się namiastką dzikiej przyrody, pozwala odizolować się od zgiełku metropolii, a przy tym stanowi oryginalny element estetyczny.

Przykłady Zielonej Architektury (architektury ekologicznej) można znaleźć na całym świecie. Pod tym hasłem kryje się jednak wiele, mogą to być zarówno ekologiczne materiały, energetycznie wydajny design, wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, jak i elewacje i dachy pokryte roślinnością. Pragmatyzm to jeden z powodów realizacji zielonych projektów. Drugim jest artyzm. Przyroda funkcjonuje wtedy, jako niecodzienny ornament, który dodatkowo zmienia się wraz z porami roku, temperaturą, oświetleniem. Zieleń nadaje architekturze nowych znaczeń, sprawia, że staje się przyjaźniejsza. Użyta w wieżowcach, jest namiastką dzikiej przyrody, lasów, łąk. Pozwala odizolować się od zgiełku metropolii. We wnętrzach odświeża przestrzeń, pomaga wypocząć, poprawia nastrój.

Roślinność jest najważniejszym komponentem coraz większej ilości budynków, przestrzeni publicznych i prywatnych. Fuzja pomiędzy technologią a naturą powoli wchodzi do kanonu projektowania. Żywa zieleń nie funkcjonuje jedynie, jako interesujące rozwiązanie dekoracyjne, lecz także wpływa na regulację temperatury, stanowi naturalną izolację i redukuje hałas.

Rośliny umieszczone są na specjalnym stelażu w odpowiedniej odległości od lica ściany. Tworzą swoisty parawan, który jest w stanie zredukować temperaturę w budynku, nawet do 50%. Producenci podkreślają, że rozwiązanie to funkcjonuje niekiedy lepiej niż standardowa izolacja. Obniżenie temperatury o 5,5°C na zewnątrz budynku może zmniejszyć ilość energii, wykorzystywanej przez klimatyzację o ok. 60%. Z drugiej jednak strony żyjące fasady utrzymują dłużej ciepło oraz stanowią skuteczną ochronę przed wiatrem, co jest zaletą w przypadku długich, polskich zim. Trzeba także wspomnieć, że taka zielona osłona chroni powierzchnię budynku przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych.

Czy "Zielona Architektura" wpisuje się w otaczający ją krajobrazem, bawi się z otoczeniem? A może jest kolejnym, architektonicznym spektaklem, który po kilku światowych przedstawieniach straci swój czar?

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Phyllis Lambert - kobieta, która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu

Skomentuj:

Żyjące fasady budynków

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej