Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Partenon ze szkła i marmuru

buma

New Acropolis Museum, które stanęło w sercu Aten, to prosta i nowoczesna bryła, od starożytnych czerpiąca jedynie matematyczną precyzję i kompozycyjną przejrzystość. Autorem projektu jest nowojorska pracownia Bernard Tschumi Architects.

New Acropolis Museum
New Acropolis Museum
New Acropolis Museum

 

Nowoczesny budynek znajdujący się zaledwie trzysta metrów od wzgórza Akropol, ma być schronieniem dla nieoglądanych dotychczas starożytnych eksponatów. Muzeum powstało na pozostałościach ruin dawnych Aten, które zostały wyeksponowane na dolnej kondygnacji. Na górze natomiast zainstalowano cześć fryzów pochodzących z Partenonu, który widoczny jest z okien muzeum.

 

Główne wejście do New Acropolis Museum

Wejście główne do muzeum

 

Architekci musieli uwzględnić nie tylko historyczne sąsiedztwo budynku oraz wykopaliska na których powstał budynek, ale również charakterystyczny dla Aten siatkowy rozkład ulic, gorący klimat oraz zagrożenie trzęsieniem ziemi występujące w tym regionie.

 

 

New Acropolis Museum - fryz z Partenonu

W muzeum można oglądać fryz z Partenonu 

 

Budynek o powierzchni 21 tys m.kw. składa się z trzech kondygnacji. Pierwsza wsparta jest na około stu betonowych filarach rozstawionych w ten sposób, by nie naruszyć starożytnych ruin, które oglądać można poprzez przeszkloną podłogę lub w specjalnych wnękach. Oprócz tego na parterze znajduje się główny holl oraz tymczasowa przestrzeń wystawiennicza. Na środkową kondygnację, mieszczącą stałą kolekcję, można dostać się przez rampę wykonaną ze szkła. Piętro ma dwa poziomy i funkcjonuje jak ogromna antresola, służy jako taras widokowy oraz przestrzeń o przeznaczeniu komercyjnym. Kulminacją budynku stanowi Partenon Gallery - prostokątna całkowicie przeszklona przestrzeń przesunięta o 23 stopnie od reszty budynku i wysunięta w kierunku Partenonu.

 

New Acropolis Museum

 

Projekt Bernarda Tschumi został wybrany w selekcji prac konkursowych przez komisję kierowaną przez Santiago Calatravę. Po ośmiu latach prac projektowych i budowlanych budynek zostanie otwarty w czerwcu tego roku.

 

 

 

buma

 

 

 

Zobacz także:

 

 

Muzeum w Dreźnie projektu Daniela Libeskinda

 

 

Muzeum w sąsiedztwie piramid

 

 

Tate Modern - mniej szkła, więcej cegły

 

 

Skomentuj:

Partenon ze szkła i marmuru