Nowoczesny biurowiec Forum 76
Już niedługo, bo 12 maja nastąpi otwarcie pierwszego biurowca klasy A w Łodzi.

Łódzki deweloper Virako zainwestował w budowę nowoczesnego budynku biurowego znajdującego się w prestiżowej lokalizacji, przy jednym z najważniejszych skrzyżowań w Łodzi (al. Piłsudskiego i ul. Kopcińskiego). Forum 76 mieści się w pobliżu centrum rozrywkowo - handlowego, jakie w Łodzi tworzy ulica Piotrkowska, Galeria Łódzka, multipleks Silver Screen, rozmaite restauracje i hotele oraz dwa parki: Źródliska i 3-go Maja.
W 2006 roku spółka (lubująca się wykorzystywaniu terenów poprzemysłowych) nabyła grunty oraz położone na nich budynki należące do Łódzkich Zakładów Przemysłu Spirytusowego "POLMOS".
"Atrakcyjność działki oraz wzrost zapotrzebowania na powierzchnie biurowe wysokiej klasy, przyczyniły się do podjęcia przez Virako decyzji o wybudowaniu Forum 76. Business Centre - centrum biurowego gwarantującego użytkownikom wysoki standard wynajmowanych lokali oraz doskonałe otoczenie dla biznesu." - tłumaczy swoją decyzję inwestor .
Budowa Forum 76. Business Centre trwała jedynie rok, w tym czasie powstał siedmiokondygnacyjny obiekt biurowy klasy A, oferujący 7 000 m2 powierzchni biurowo- usługowej oraz 100 miejsc postojowych na parkingu wielopoziomowym.
Dla bliżej niezaznajomionych z polską klasyfikacją budynków biurowych podajemy listę 16 warunków, z których minimum 13 musi spełnić dany obiekt, aby uzyskać taki status:
- doskonała jakość wykończenia wnętrz wraz z serwisem technicznym,
- najlepsza lokalizacja na danym obszarze (z łatwym dojazdem)
- klimatyzacja,
- podwieszane sufity,
- minimalna wysokość pomieszczeń 2,70 m
- możliwość dowolnej aranżacji wnętrz ,
- trzy oddzielne okablowania (dla linii telefonicznych, elektrycznych i sieci komputerowych),
- podwójne szyby niskoemisyjne,
- nowoczesne szybkobieżne windy (max czas oczekiwania 30 s),
- dobrej jakości wykładziny podłogowe oraz wykończenie ścian,
- w pełni wykończone wnętrza łazienek i kuchni,
- niezawodny system telekomunikacyjny,
- podwójne zasilanie lub awaryjny system podtrzymywania napięcia,
- kontrola wilgotności powietrza,
- parking strzeżony z miejscami przeznaczonymi dla najemców,
- odpowiednia liczba miejsc parkingowych na metr kwadratowy powierzchni wynajmowanej.
Twórcą projektu Forum 76 jest pracownia architektoniczna Archidea (Łukasz Królikowski i Krzysztof Wichliński), znana m.in. z nagrodzonego w 2003 roku przezSARP projektu budynku produkcyjnego z częścią biurową dla firmy SEW Eurodrive. Wnętrza Forum 76 mają być ergonomiczne, pozwalające na optymalne zagospodarowanie przestrzeni, jak i niezwykle eleganckie, bowiem przy budowie wykorzystano najwyższej jakości materiały wykończeniowe.
Główne założenie kompozycji budynku F76 oparte jest na kontraście twardych, wyrazistych form ze swobodnie ukształtowanymi, płynnymi liniami elewacji. Sześcienna bryła dawnego sklepu firmowego POLMOSU zyskała nową zielona szatę, w ten sposób powstał bardzo charakterystyczny element kompozycji. - tłumaczą architekci - Postanowiliśmy powtórzyć sześcienny kształt w południowo-zachodnim narożniku budynku, przy skrzyżowaniu al. Piłsudskiego i ul. Kopcińskiego, w formie zawieszonego nad czwartą kondygnacja wykusza, stanowiącego łatwo rozpoznawalna w mieście dominantę.
Dla skontrastowania sztywnej geometrii, cokół wyniesionego sześcianu zaprojektowano swobodnie, w formie przypominającej żagiel lub wygięta kartkę papieru. Kontrast sztywnych i miękkich form, znalazł swe odzwierciedlenie w materiałach wykończeniowych. Ulotne, przeźroczyste szkło posłużyło do zdefiniowania sztywnych geometrycznych sześcianów, zaś twardy, ciężki kamień wykorzystano w miękkich, lekkich formach cokołów.
Wyjątkowym elementem Forum 76. jest taras z ogrodem znajdujący się na dachu niższego budynku. W tym miejscu będzie znajdowała się swoista oaza, pomiędzy zielonymi alejkami wypełnionymi małą architekturą będą mogli przechadzać się w przerwach pracownicy biura.
W maju Virako zaprasza do odwiedzenia Forum 76 - w budynku odbędzie się otwarty wernisaż fotografii "Biznes w obiektywie", w ramach łódzkiego Fotofestivalu. Wystawę otworzy występ artysty Czesław Śpiewa.
- Więcej o:
![Mies van der Rohe oraz Phyllis Lambert przy modelu Seagram Building Mies van der Rohe oraz Phyllis Lambert przy modelu Seagram Building]()
Phyllis Lambert - kobieta, która stworzyła architektów
![osiedle Novy Dum, widok współczesny, fot. Barbora i Karel Ponešovi, 2011 Pr vodce po brn'nském funkcionalismu. Projekt mapuj~c~ brn'nské architektonické d'dictv~.]()
Osiedla Werkbundu 1927 - 1932. Eksperymentalne, wzorcowe miejsca do mieszkania
![Niegdyś główny paradygmat „Forma podąża za funkcją” zmienia się na „Forma podąża za zrównoważonym rozwojem" Niegdyś główny paradygmat „Forma podąża za funkcją” zmienia się na „Forma podąża za zrównoważonym rozwojem"]()
Czy w inżynierii forma nadal podąża za funkcją? Arup: projektanci coraz mocniej koncentrują się na zrównoważonych rozwiązaniach
![Centralna Kolej Transandyjska Centralna Kolej Transandyjska]()
Centralna Kolej Transandyjska. Jedno z najważniejszych osiągnięć światowej inżynierii jest dziełem Polaka
![Smiljan Radić Clarke Smiljan Radić Clarke]()
Smiljan Radić Clarke laureatem Nagrody Pritzkera 2026
![Drezno - Kunsthofpassage. Hof der Elemente. Kunsthofpassage, Drezno]()
Kunsthofpassage w Dreźnie - Pasaż Artystycznych Dziedzińców
![Sagrada Familia w 2024 roku Sagrada Familia w 2024 roku]()
Sagrada Família w Barcelonie osiągnęła docelową wysokość
![Stacja benzynowa na Nun's Island w Montrealu zaprojektowana przez Miesa van der Rohe została zrewitalizowana w 2011 roku wg. projektu kanadyjskiej pracowni FABG. Stacja benzynowa na Nun's Island w Montrealu zaprojektowana przez Miesa van der Rohe została zrewitalizowana w 2011 roku wg. projektu kanadyjskiej pracowni FABG.]()
Zatankuj u Miesa van der Rohe - stacja benzynowa autorstwa mistrza modernizmu













