Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Paryskie Doki

hada

Choć Paryż nie jest miastem portowym właśnie powstały w nim doki. Docks de Paris autorstwa architektów Jakob + MacFarlane są właśnie na ukończeniu. 

paryż, doki, Jakob MacFarlane
Docks de Paris autostwa Jakob MacFarlane
źródło: Jakob MacFarlane

 

Choć Paryż nie jest miastem portowym, Sekwana jest ważnym elementem miasta. Jej charakterystyczne promenady prawie cały rok tętnią życiem nocnym. Teraz paryskie nabrzeże będzie urozmaicone o kolejny charakterystyczny element - budynek Francuskiego Instytutu Mody. Docks de Paris autorstwa architektów Jakob + MacFarlane są właśnie na ukończeniu. Budynek jest efektem konkursu zorganizowanego przez miasto w 2004 roku i znajduje się nad brzegiem Sekwany, przy Quai d'Austerlitz.

 

Projekt jest rewitalizacją zaadaptowanych do nowego zadania starych betonowych urządzeń portowych z 1907 roku. Budynek jest swego rodzaju nową strukturą pokrywająca istniejące miejsce. Fasada widoczna od strony rzeki powstała pod wpływem inspiracji nurtem rzeki. Ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzenie na prawie całej powierzchni zielonego dachu, który w ten sposób staje się atrakcyjnym punktem widokowym. Wewnątrz budynku znajdą się galerie, sklepy, kawiarnie i instytut.

 

Docks de Paris autorstwa Jakob+ MacFarlane

 Docks de Paris autorstwa Jakob+ MacFarlane

 

Obiekt swoją formą, szczególnie od strony rzeki, w pewien sposób przypomina Centre Pompidou - szczególnie przez rozwiązania komunikacji pionowej znajdującej się w specyficznych rękawach.

 

 

 

 

hada

 

 

 

Zobacz też:

 

 Siostrzane Pompidou

 

 Paryż Przyszłości 2030

 

 Portowa urbanistyka z Danii

 

 

Skomentuj:

Paryskie Doki