Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Architektura z kamienia

hada

Naturalny kamień jest materiałem chętnie wykorzystywanym zarówno w budownictwie tradycyjnym, jak i współczesnych realizacjach śmiałych projektów architektonicznych. Zobacz interesujące propozycje architektów.

Dla chińskiego architekta Wang Shu i  grupy Amateur Architecture Studio kamień jest najlepszą formą wyrazu. Kamień może również być źródłem inspiracji czy stać się głównym elementem obiektu - w taki właśnie sposób użycia tego tradycyjnego materiału wykorzystuje hiszpańska grupa Ensamble Studio w swoich projektach nazwanych zbiorczo Materia Inorganica. Projekty te polegają m.in. na tworzeniu architektury własnoręcznie i z kamienia.

Architekci wykonują zarówno obiekty architektoniczne jak i formy przestrzenne, przekazując za ich pomocą swoje patrzenie na przestrzeń czy organizując ją w prosty, z pozoru, sposób - układając kamienie. Taką formęprzyjęła grupa Ensamble Studio przy projektowaniu obiektu SGAE Central Office w Santiago de Compostela. Koncepcja obiektu łączy w sobie dynamikę współczesnego miasta Santiago z jest historyczną i kulturową tożsamością.

Wielka kamienna ściana składająca się z prostych form kamiennych o nieregularnych kształtach i różnych wielkościach tworzy południową ścianę obiektu. Dzięki temu południowe światło może wnikać do wnętrza łagodnie załamując się na poszarpanych krawędziach kamieni. Od strony ulicy i głównego wejścia, obiekt ma szklaną, półprzezroczystą fasadę. Przemieszczając się przez obiekt w kierunku południowych wychodzimy z ruchliwego centrum miasta wprost do cichego i zielonego ogrodu znajdującego się na dwóch końcach kamiennej ściany. Podczas projektowania obiektu architekci stworzyli w kamieniołomie model 1:1, tak, aby uspójnić sposób układania elementów.

Kamień na stałe zadomowił się w projektach grupy Ensamble Studio i pojawił się równie bezpośrednio przy koncepcji kościoła w Walencji , jako obiektu wręcz wykutego w kamieniu. Nieregularna forma kamienia miała posłużyć za inspirację przy projektowaniu nowej świątyni,. Z pozoru obiekt można porównywać w pewnym sensie z Casa da Musica, choć jest to jedynie powierzchowne. Jednak tutaj surowa bryła miała wpłynąć na równie surowe, choć bardziej geometryczne wnętrze. Do celów projektowych architekci również użyli modelu - w kamieniu o odpowiednim kształcie wydrążyli wnętrze projektowanej świątyni.

Musical Studies Center znajdujące się również w Santiago de Compostella w parku, do którego prowadzi "brama? budynku biurowego SGAE jest również efektem fascynacji kamieniem. Percepcja obiektu jest w tym przypadku bardzo zależna od odległości - z daleka stapia się on z otoczeniem i zdaje się być jednolitym kamieniem. Z bliska obiekt gra przesunięciami i przenikaniem światła do wnętrza masywnej bryły. W środku obiekt jest uporządkowany, a jego plan podporządkowany jest wymaganiom funkcjonalnym i przede wszystkim akustyce. Oprócz podstawowych sal zajęć, sal tańca, znajdują się tam również klasa perkusji czy elektroakustyki, a także spore audytorium.

Zaprojektowane przez architekt Wang Shu i Amateur Architecture StudioNingbo Historic Museum również wykonane jest z surowego i brutalnego kamienia. Muzeum ma trzy kondygnacje i jest masywną, geometryczną bryłą umiejscowioną w północno-zachodniej części dużego placu w Yinzhou, dzielnicy portowego miasta Ningbo. Choć z daleka wygląda dość monumentalnie, z bliska obiekt zdaje się równoważyć wielkość obiektu rozdrobnieniem kamiennych elewacji. Pomiędzy kamieniami gdzieniegdzie wyłaniają się okienka, co jednak nie zaburza odbioru całości jako wielkiej ściany z poukładanych na sobie rozłupanych kamieni. Oprócz kamienia w elewacji znalazły się również powtórnie użyte dachówki kamienne czy cegłówki zwiezione z okolicy. W swoim ogólnym odbiorze, dzięki użyciu takich materiałów, obiekt ma nawiązywać do otaczającego miasto krajobrazu i szarych skał, właściwych dla tej okolicy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Architektura z kamienia