Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szkoła w Rotterdamie jak gigantyczny peryskop

TM

Pracownia Neutelings Riedijk Architects zaprojektowała szkołę, która przypomina wysoką pryzmę kontenerów albo przeskalowany peryskop. To Shipping and Transport College, prawdziwie wertykalna uczelnia, która stanęła w dokach Rotterdamu

Holandia  znana jest na świecie z najbardziej spektakularnych rewitalizacji dawnych portowych doków. W miejscach dawnych stoczni, magazynów i przystani powstają całe dzielnice. Mieszkania i biura nad wodą cieszą się olbrzymią popularnością. W Rotterdamie w południowo-wschodnim narożniku przystani Lloyd portu  Schie powstał nawet budynek renomowanej uczelni wyższej - The Shipping and Transport College, kształcącej inżynierów żeglugi oraz budowniczych okrętów. Wprowadzenie budynku edukacyjnego do doków to również część stopniowej rewitalizacji przemysłowego nabrzeża.

Nad projektem uczelni pracowało jedno z najlepszych holenderskich biur architektonicznych - Neutelings Riedijk Architects, które zasłynęło wieloma futurystycznymi realizacjami, takimi jak: Mediacenter w Hilversum, czy Lake Side Housing w Huizen .

Rotterdamska szkoła to odwrócenie tradycyjnego modelu budynku edukacyjnego, który zazwyczaj ma centralny korytarz z salami lekcyjnymi po obu stronach. Tutaj schemat postawiono... prostopadle do ziemi. Korytarz jest, ale pionowy, a sale są poustawiane jedna na drugiej. Wieża liczy 70 metrów i ma 15 pięter. Studenci i wykładowcy nie są jednak skazani na przymusową wspinaczkę i ciągłe bieganie po schodach: w budynku jest kilka wind oraz... schody ruchome. Te ostatnie prowadzą od parteru aż na najwyższą kondygnację, biegną w tunelach wyłożonych metalowym panelami w pomarańczowym kolorze, które mają w sobie coś z atmosfery łodzi podwodnej.

Budynek ma szeroką podstawę mieszczącą różnorodny program funkcjonalny: mediatekę, warsztaty, laboratoria z symulatorami, salę sportową oraz stołówkę, która przez olbrzymie okno otwiera się na pobliską rzekę Maas. Trzon wieży zajmują sale wykładowe, pokoje naukowców. Najbardziej charakterystycznym elementem budynku jest jego zwieńczenie. Kształtuje je sala audytoryjna, która została silnie wysunięta poza trzon wieży. Olbrzymi wspornik, tworzący wyrazisty nawis, powoduje, że uczelnia przypomina peryskop. Okno audytorium dostarcza wspaniałych widoków całego portu. Na dachu budynku powstał taras z kawiarnią, gdzie można popijać kawę i oglądać panoramę Rotterdamu.

Szkoła autorstwa Neutelings Riedijk Architects wpisuje się w charakter portu także poprzez swoje kolorowe elewacje. Szachownica z falistej, aluminiowej blachy przypomina stertę poukładanych na sobie kontenerów , jakich w każdym doku jest wiele.

Liczący 30 tys. metrów kw. budynek The Shipping and Transport Collage kosztował 40 milionów euro.

    Więcej o:

Skomentuj:

Szkoła w Rotterdamie jak gigantyczny peryskop