Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Willa na Cyprze w betonowej skorupie

TM

W mieście Larnaka na Cyprze powstał introwertyczny, luksusowy dom jednorodziny otoczony skorupą z betonu. Stanowi on ścianę budynku, jak i ogrodzenie dziedzińca. Dzieło Armon Architects to funkcjonalny budynek na planie owalu.

Larnaka, trzecie co do wielkości miasto Cypru, stanowi oazę spokoju dla wielu bogaczy, którzy budują tutaj swoje rezydencje. Klienci Armon Architects, cypryjskiej pracowni, życzyli sobie budynku z jednej strony pełnego otwarć na krajobraz, ale i zamkniętego przed oczyma wścibskich sąsiadów czy przechodni. Do tego miał mieć wielkie, minimalistyczne przestrzenie, by można w nim umieścić kolekcję sztuki współczesnej właściciela domu.

Pogodzenie tych sprzecznych życzeń - otwarcia budynku na otoczenie i jego odseparowanie - było podstawą projektu. Tak narodziła się skorupa z betonu, jak palisada otaczająca budynek. Stanowi ona zarówno ścianę budynku, potem zawija się i otacza wewnętrzny dziedziniec. Skorupa jednak otwiera się na zachód, w kierunku zielonej doliny. Wysoki mur z betonu jest widoczny także w pomieszczeniach, nieotynkowany z widocznym szalunkiem jest przewijającym się motywem wnętrz domu.

Z surowego betonu wykonany jest także kolebkowy strop głównej części dziennej, która stanęła w wyrwie skorupy. Ma dwie ściany całkowicie szklane - jedna otwiera się na dziedziniec, druga na dolinę. Obie ściany można uchylić i tym samym wnętrze płynnie łączy się z zewnętrzem.

Introwertyczny dom za murem ma jednak sporo przepruć w betonowej palisadzie. W jednym z otworów przebiega basen, który z dziedzińca wypływa aż poza obręb budynku.

Obiekt jest tak zorientowany, że czerpie wszystko co najlepsze z otoczenia. Mur chroni przed południowym słońcem, zaś otwiera się na zachodni, orzeźwiający wiatr.

Rezydencja kosztowała 500 tys. euro.

Skomentuj:

Willa na Cyprze w betonowej skorupie