Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Blokowisko przyszłości?

buma

Żaden z wielkich architektów nie był w stanie podać właściwej recepty na udane blokowisko, o ile takie w ogóle istnieje. The Interlace, najnowszy projekt OMA, który powstanie w Singapurze, przewrotnie bawi się konwencją i ma ambicje zmienić myślenie o współczesnych osiedlach.

oma, the interlace, singapur, apartamentowiec
Interlace - wizualizacja apartamentowca
oma

 

 

OMA lubi przestawiać architektoniczne "klocki". Projekty z pracowni Rema Koolhaasa to dla wielu synonim współczesnej architektury. W Singapurze 31 apartamentowców zostanie ułożonych na sobie tworząc połączoną strukturę. Ole Schereen, szef pekińskiego oddziału OMA i autor najnowszego projektu, na konferencji prasowej zapowiadał pomysł innowacyjny i jedyny w swoim rodzaju. Jednak The Interlace niczym nie zaskakuje. Heksagonalny układ budynków, który ma być znakiem rozpoznawczym singapurskiego kompleksu, zastosowany już został w holenderskim osiedlu Bijlmermeer, natomiast motyw architektonicznego przekładańca przypomina Ministerstwo Transportu Drogowego w Tbilisi.

 

 

 

 

 

 

Kompleks The Interlace tworzą budynki o prostej formie. Niskie i wydłużone, każdy po sześć pięter. Ośmiohektarowa działka na której powstanie inwestycja,  otoczona jest terenami zielonymi i znajduje się na wzniesieniu zapewniając mieszkańcom widok na miasto i zatokę. Zdaniem OMA, The Interlace niesie nową jakość w tego typu budownictwie. Dotychczas w Azji apartamentowce powstawały w strzelistych wieżowcach. Liniowy układ mieszkań nie sprzyja powstawaniu więzi pomiędzy rezydentami, twierdzą architekci z OMA. Heksagonalny układ kompleksu natomiast tworzy osiem otwartych dziedzińców, które mają pełnić funkcję integrującą mieszkańców. Znajdować się tam będą baseny, kawiarnie, przestrzeń komercyjna, które osiedlu mają nadać bardziej "ludzki" wymiar. Na każdym z najwyżej położonych budynków powstaną również ogrody, który także będą dostępne dla wszystkich mieszkańców.

 

 

 

 

Pokusa stworzenia idealnego osiedla uwiodła już wielu architektów. Jak będzie w przypadku OMA?

 

 

Zobacz także:

 

 

Raffles City - falujące apartamentowce z Bahrajnu

 

Najlepsza mieszkalna hybryda w Azji

 

Zielone miasto MVRDV

 

 

Skomentuj:

Blokowisko przyszłości?