Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lego House - architektura z klocków

red

Na Południu Anglii, wśród malowniczych wzgórz Epsom Downs w hrabstwie Surrey powstał ciekawy i nietypowy dom, bo całkowicie wzniesiony z klocków Lego.

Za pomysłem kryje się prezenter BBC James May znany między innymi z programu Top Gear. Budynek powstał w hrabstwie Surrey nieopodal Dorking w ramach serii telewizyjnej "Toy Stories" pokazującej możliwości zastosowania zabawek w realnym świecie. Po moście wykonanym z klocków Meccano przyszła kolej na w pełnowymiarowy i w pełni funkcjonalny, dwupiętrowy dom z Lego, w którym można mieszkać!

Tak jak w dziecięcych zestawach podstawowym elementem był standardowy klocek, z którego uformowano większe bloki przypominające cegłę. Konstrukcja domu to drewniany szkielet. Wszystkie elementy wewnątrz jak kuchnia, łazienka, schody, prysznic wykonane zostały z klocków.

Dom robił wrażenie już z daleka, wybijając się z zieleni otaczającej winnicy. Wielokolorowe ściany kontrastowały z oknami, których szyby strukturą przypominają oczy owada, za sprawą naprzemiennego ułożenia czarnych i przezroczystych klocków. Całość zwieńczył płaski dach z kominami wentylacyjnymi przypominającymi małe domki o spadzistych dachach, być może to nawiązanie do pobliskiej, otaczającej architektury.

Dom powstawał przez kilka tygodni, 1200 ochotników pomagało w formowaniu poszczególnych elementów budowli i zużyto ponad 3 miliony klocków. Wyposażono go również w meble z Lego. Po całkowitym ukończeniu prac prowadzący program zamieszkał pod nowym dachem. Jak sam stwierdził, po nocy spędzonej w domu, łóżko okazało się bardzo niewygodne, a struktura domu nie wodoodporna.

Obecnie, ta nietypowa budowla jest już tylko wspomnieniem. Dom został rozebrany kilka dni temu. Konstrukcja była tymczasowa, obiekt nie miał pozwolenia na budowę, pozostawienie go, więc w winnicy było niemożliwe. Przeniesienie obiektu do parku tematycznego Lego, okazało się zbyt kosztowne, również żadna z galerii, ani prywatni kolekcjonerzy nie przejawili zainteresowania budowlą. Klocki odzyskane powtórnie po rozbiórce zostaną przekazane organizacjom charytatywnym.

Michał Salamonowicz

    Więcej o:

Skomentuj:

Lego House - architektura z klocków