Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Habitat 15: twórczy nieporządek u stóp Hollywood Hills

buma

Z pozornie chaotycznej fasady wyłania się zaskakująca harmonia i rytm. Nieregularny rozkład okien sprawia, że prosta w formie bryła nabiera dynamicznego wyrazu. Tak się mieszka w Los Angeles.

Predrock Frane Architects, habitat 15
Habitat 15
Predrock Frane Architects

 

 

Białe ściany budynku pokryły okna różniące się wielkością i umieszczone na różnych poziomach. Wystające poza linię budynku ramy okienne oraz otwierane na zewnątrz okna potęgują wrażenie trójwymiarowości. Habitat 15, kompleks apartamentowców zaprojektowany przez amerykańskie biuro Predrock Frane Architects, stanął w Los Angeles u stóp Hollywood Hills.

 

 

 

 

Ten czteropiętrowy kompleks o powierzchni 39 tys. m.kw. składa się z dwóch budynków połączonych ze sobą systemem kładek i mieści piętnaście mieszkań. Ich wzajemne rozstawienie pozwoliło na stworzenie półotwartego dziedzińca, który jest wspólną przestrzenią mieszkańców Habitat 15. Ma również łączyć obydwa budynki. Ze względu na ograniczoną powierzchnię inwestycji parking umieszczono pod ziemią, dzięki czemu zmaksymalizowano również powierzchnię publiczną kompleksu. Pięć mieszkań znajdujących się na parterze projektowane było, tak by przypominały domki jednorodzinne - wchodzi się do nich z poziomu parteru, a przestrzeń na zewnątrz przypomina mały ogródek.

 

 

 

Do pozostałych mieszkań można dostać się za pomocą windy umieszczonej we wnętrzu budynku, a komunikację między poszczególnymi apartamentami zapewnia system nadwieszanych kładek. Mieszkania mają wielopoziomowy układ i zwieńczone są świetlikiem, który wprowadza do wnętrza dużo naturalnego światła.

 

 

buma

 

Zobacz także:

 

Minimalistycznie na Śląsku

 

Stirling Prize 2008 dla osiedla Accordia

 

Grzegórzki: blok będzie się wił jak wąż

 

 

Skomentuj:

Habitat 15: twórczy nieporządek u stóp Hollywood Hills