Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Miasto kobiet

buma

BIG w wersji feministycznej. Word Village of Women Sports, który powstanie w szwedzkim Malmo, to nowoczesny kompleks sportowy całkowicie dedykowany kobietom.

big, world village of women sports, malmo
World Village of Women Sports - miasto kobiet projektu BIG
BIG

 

 

Jak w wielu inwestycjach na podobną skalę, architekci zarzekają się, że WVOWS będzie nowym symbolem miasta i przyciągnie do Malmo wielu turystów. Czy będzie tak jak w przypadku Bilbao, czas pokaże, jedno jest pewne - duńscy projektanci postawili na rozmach i symboliczną stylistykę. Projekt zyskał miano "korony księżniczki", niektórzy twierdzą też, że przypomina kwiat lotosu.

 

Kompleks o powierzchni 100.000 m2 tworzą pochyłe skrzydła, które okalają otwarty dziedziniec. Każda z części tworzących kompleks różni się rozmiarem oraz kątem nachylenia. Ten zabieg ma zneutralizować rozmach przedsięwzięcia i dopasować go do otaczającej zabudowy. WVOWS sąsiaduje z utopijnym modernistycznym osiedlem Kronprinsen i ma być wyważonym łącznikiem pomiędzy nową częścią miasta a zabytkową starówką.

 

 

 

 

Projekt BIG ma oddawać kobiecą naturę. Z założenia miał różnić się od "męskich", zamkniętych obiektów sportowych nastawionych jedynie na bicie rekordów. WVOWS ma kreować nową przestrzeń publiczną w Malmo, dlatego dostęp do niego jest swobodny, a dziedziniec otwarty dla wszystkich. Ogród, który stanowi centralną część kompleksu, ma sprzyjać interakcjom i wspólnym działaniom w "mieście kobiet". Autorzy koncepcji podkreślają także, że WVOWS służyć ma nie tylko celom sportowym. Mogą odbywać się tu koncerty, spotkania, można także po prostu posiedzieć w ogrodzie. W budynkach będzie się mieścić również ośrodek badań oraz szkoła sportowa.

 

 

Kompleks projektowany był na kształt wioski olimpijskiej, miasta w mieście, którego głównym celem ma być wspieranie aktywności kobiet. Dlatego też zrezygnowano z budowy jednego gmachu na rzecz kilku budynków przypominających samodzielne miasto. Rozkład kompleksu z wewnętrznymi uliczkami ma przypominać układ średniowiecznego centrum miasta.

 

 

 

 

 

Inwestycja powstanie przy udziale pracowni AKT, Tyrs i Transsolar i będzie jednym z największych przedsięwzięć w Malmo od czasu ukończenia Turning Torso - słynnego wieżowca autorstwa Santiago Calatravy.

 

 

 

 

 

 

buma

 

 

 

Zobacz także:

 

Czas na narty

 

Bjarke Ingels Group projektują ratusz w Tallinie

 

Projekt BIG najlepszy w Kazachstanie

 

Skomentuj:

Miasto kobiet