Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wielka spiżarka MVRDV

kb

Najbardziej oryginalna hala targowa stanie już w 2014 roku w mieście portowym Rotterdam. Wielofunkcyjny budynek autorstwa holenderskiego biura MVRDV przypomina ogromną zabawkę, a jego wnętrza ozdobią warzywne freski...

W projektach MVRDV często można dostrzec zabawę z formą. Holenderscy architekci doskonale wiedzą, jak wykorzystywać swoje atuty, tworząc architekturę, która jednocześnie zachwyca, ale i prowokuje.

Kolejny raz architekci zaskoczyli nas budynkiem, który łączy wielofunkcyjność z nowatorską formą. Obiekt, który powstanie w samym sercu przedwojennego centrum Rotterdamu, w pobliżu kościoła św. Laurentego to olbrzymi łuk. Pomieści 100 straganów, 228 apartamentów (od 70 - 250 m2), oraz 1200 miejsc parkingowych. Za dnia budynek ma spełniać funkcję hali targowej, wieczorami zmieni się w tętniącą życiem przestrzeń dla mieszkańców, którzy mogą godzinami przesiadywać w licznych kafejkach i restauracjach.

Mieszkania zostały zaprojektowane bardzo restrykcyjne, według surowego holenderskiegoprawa budowlanego, które kładzie szczególny nacisk na dostęp światła dziennego do pomieszczeń mieszkalnych. Wszystkie pokoje usytuowane są po zewnętrznej stronie łuku, natomiast kuchnie, jadalnie oraz spiżarki znajdować się będą po stronie wewnętrznej - wychodzącej na targowisko.

Przednia i tylna fasada wysokie i szerokie na 40 m pokryte zostaną szkłem, co pogłębi wrażenie wielkiego tunelu. W połączeniu z pstrokatymi kolorami nasuwa się skojarzenie z przeskalowaną dziecięcą zabawką porzuconą w środku miasta.

Architekci pomyśleli także o kontekście dawnej architektury, sklepienia bowiem ozdobią monstrualne nadruki z warzyw i owoców. To przewrotne nawiązanie do fresków, które niegdyś zdobiły historyczne budynki. Kiedyś freski przedstawiały sceny biblijne, dziś będą to reklamy towarów.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wielka spiżarka MVRDV