Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom japońskiego makaronu

kb

Minimalistyczna restauracja Yufutoku stanęła w centrum Tokio. Minimalistyczna to najlepsze słowo, biorąc pod uwagę oszałamiające rozmiary, jakimi może pochwalić się budynek. Jednak w ciasnej Japonii niewielkie obiekty nie budzą sensacji. Elementem, który najbardziej przyciąga wzrok gapiów jest oryginalna fasada

japońska architektura, japonia, restauracja, fasada, elewacja
Japońska restauracja Yufutoku z oryginalną, żyletkową fasadą z drewna. Dzieło japońskiej pracowni ISSHO.
www.issho.com; fot. Koichi Torimura

 

 

Restauracja Yufutoku to dzieło młodej i dobrze rokującej japońskiej pracowni ISSHO Architects. Budynek został ulokowany zaraz przy jednej z większych ulic Tokio - Meguro Street. Poza częścią restauracyjną znajduje się w nim również mieszkanie właściciela.

 

 

Głównym specjałem serwowanym w Yufutoku jest japoński makaron - Soba. Pozornie makaron wydaje się być mało przekonującym zalążkiem koncepcji architektonicznej. Jednak dla pracowni ISSHO to właśnie on stał się doskonałym punktem zaczepnym. Podobnie jak nitki Soba, również i elewacja została podzielona na drobne niteczki. Elewacja Yufutoku wykonana jest bowiem z pionowych drewnianych żyletek.

 

 

Wnętrza nie pozostały obojętne. Tam również możemy dostrzec kontynuację myśli architektonicznej z fasady. Sufit cały pokryty jest podświetlanymi żyletkami. Przestrzeń, jaką oferuje budynek nie pozawala na zbytnie eksperymenty, dlatego zarówno meble, jak i ściany wykonane są z jednego koloru drewna.

 

 

Restauracja Yufutoku nawiązuje do tradycyjnych, drewnianych domówMachiya, licznie występujących w dawnej stolicy Japonii - Kioto. Mimo swych niewielkich gabarytów budynek nosi w sobie tajemniczą dumę kraju kwitnącej wiśni.

 

 

KB

 

 

 

Zobacz też:Futurystyczna willa z domieszką swojskości


Wielka betonowa góra


Küchenmonument rekordowa guma balonowa


 

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom japońskiego makaronu