Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kawiarnia jak sztuczna wydma

wolf

Dziennik The Times wybrał niedawno najlepszą nadmorską restaurację w Wielkiej Brytanii. To zaszczytne uznanie przypadło niewielkiej kawiarni East Beach Cafe w Littlehampton. Co zauroczyło krytyków architektury? Pawilon projektu Heatherwick Studio wygląda jak kawałek pejzażu, przypomina zrytą przez erozję skałę albo wydmę

wielka brytania, pawilon, heatherwick studio, restauracja, anglia
Kawiarnia East Beach Cafe w Littlehampton projektu Heatherwick Studio
www.heatherwick.com

 

 

Brytyjskie nadmorskie miejscowości kojarzą się zazwyczaj z nudną, pretensjonalną architekturą, w której dominuje biel drewnianych pawilonów nabrzeżnych kawiarni. Jednak Jane Wood i Sophie Murray, matka i córka, zarazem mieszkanki Littlehampton postanowiły radykalnie przełamać ten stereotyp. W swoim rodzinnym mieście, znanym kurorcie południowego nabrzeża Anglii wybudowały zjawiskową kawiarnię East Beach Cafe.

 

 

Wcześniej kupiły wąską działkę leżącą pomiędzy plażą a parkingiem, na której stał zaniedbany pawilon. Z twardym postanowieniem wybudowania nowej ikony miasta zwróciły się do najwłaściwszej osoby - Thomasa Heatherwicka, który jest nie tyle zwykłym architektem, co designerem i rzeźbiarzem, znanym ze spektakularnych monumentów w przestrzeni publicznej, jak choćby 56-metrowej rzeźby B of the Bang stojącej w Manchesterze.

 

 

 

Wyzwaniem był długa działka biegnąca dodatkowo po przekątnej, co utrudniało zadanie projektowe.  Heatherwick postanowił bryłę kawiarni zamknąć w olbrzymich plastrach, które układają się tak, by wypełnić całkowicie parcelę, zarazem każdy kawałek ma inną wielkość i poszarpane brzegi. W efekcie poszatkowanie pawilonu nadaje mu rzeźbiarskiej formy. W z zestawieniu z materiałem pokrycia - specjalną stalą pokrywającą się ochronną warstwą rdzawej patyny - obiekt przypomina naturalny twór, wydmę, zmurszałą od morskiego wiatru skałę czy nawet wyrzucony na brzeg kadłub statku.

 

 

 

 

Chropowata forma z szorstkimi elewacjami stanowi zupełne przeciwieństwo cukierkowych, tradycyjnych pawilonów nadmorskich. Jednak to nie industrialny obcy, który wylądował na plaży, bo East Beach Cafe jest miejscem bardzo przyjaznym. W jego wnętrzu dominują drewniane falujące ściany, odpowiadające krzywiznom zewnętrznych ścian. W środku znajduje się 60 miejsc przy stolikach, z których można podziwiać morze i plaże, ponieważ ścian frontowa jest w całości przeszklona.

 

 

Wstęga stalowych plasterków oplata budynek bowiem głównie od tyłu, od strony parkingu oraz od góry, tworząc pancerz odcinający użytkowników kawiarni od sąsiedztwa i ulicy, a pozwalający się cieszyć wyłącznie widokiem morza.

 

 

East Beach Cafe jest zarazem funkcjonalnym obiektem, w dzień pełni funkcję kawiarni oraz kiosku, bo jedna ze ścian pawilonu otwiera się, przy znajdującej się za nią ladzie można bezpośrednio kupić lody i napoje. Wieczorem budynek przemienia się w elegancką restaurację.

 

 

Kawiarnia projektu Heatherwick Studio to rzadki przykład ikony architektonicznej w małej, pawilonowej skali, zarazem takiej, która nie krzyczy, a stapia się z krajobrazem, jakby była jego częścią.

 

 

wolf

 

 

Zobacz też:

 


Jak komoda z otwartymi szufladami

 


Kto zamieszka w strusim jaju?

 


Dom japońskiego makaronu

 


    Więcej o:

Skomentuj:

Kawiarnia jak sztuczna wydma