Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pritzker 2010 dla SANAA

kb

Los Angeles, 28 marca. Najbardziej prestiżowa nagroda, jaką może zostać uhonorowany architekt, nazywana także architektonicznym Noblem, wędruje do Kazuyo Sejima oraz Ryue Nishizawa, czyli japońskiego duetu SANAA. Autorzy New Museum of Contemporary Art w Nowym Jorku oraz Rolex Learning Center w Lozannie otrzymali ją "za dotychczasowe obiekty i obietnicę nowych".

Nagroda Protzkera, SANAA, japońscy architekci,Kazuyo Sejima, Ryue Nishizawa
Kazuyo Sejima oraz Ryue Nishizawa otrzymali architektonicznego Nobla. Nagroda Pritzkera został im przyznana za całokształt twórczości jako pracownia SANAA
Reuters/AG

 

 

"Za architekturę, która jest jednocześnie subtelna i mocna, precyzyjna i płynna, pomysłowa a zarazem nie przesadnie wymyślna; Za kreowanie budynków, które pomyślnie współgrają z kontekstem oraz spełniają funkcje, dla jakich zostały stworzone. Za spójny język architektoniczny powstały w dialogu dwóch indywidualności. Za dotychczas powstałe obiekty i obietnicę nowych Nagrodę Pritzkera 2010 otrzymują Kazuyo Sejimaoraz Ryue Nishizawa" - tak został ogłoszony werdykt przez przewodniczącego jury, Lorda Palumbo.

 

Oficjalna ceremonia odbędzie się 17 maja na historycznej Ellis Island wNowymJorku. To właśnie tam SANAA otrzyma medal z brązu, a wraz z nim 100 tysięcy dolarów. To trzeci przypadek w historii, kiedy nagroda przyznawana jest równocześnie dwóm architektom. Pierwszymi byli OscarNiemeyer oraz Gordon Bunshaft, którzy zostali uhonorowani w 1988, następnie w 2001 roku nagrodę Pritzkera otrzymał duet JaquesHerzog oraz PierredeMeuron. W tym roku padło na japoński duet SANAA

 

W trzydziestoletniej historii nagrody Pritzkera SANAA to czwarty laureat reprezentujący Japonię. Ich poprzednikami byli Kenzo Tange (1987), Fumihiko Maki (1993) oraz TadaoAndo (1995). Kazuyo Sejimato także druga kobieta w historii tej nagrody, pierwszą była Zaha Hadid.


 

Najświeższa realizacja pracowni SANAA - Rolex Learning Center w Lozannie


 

"Przez ponad 15 lat architekci Kazuyo Sejima oraz Ryue Nishizawa współpracują  pod szyldem SANAA. Nie sposób rozwikłać, kto jest odpowiedzialny za poszczególne aspekty podczas pracy. Każdy z ich projektów jest owocem zjednoczenia dwóch umysłów. Razem stworzyli znakomite budynki, jak O-Museum w Nagano, the 21st Century Museum of Contemporary Art w Kanazawa, the Glass Pavilion w Ohio, De Kunstline Theater and Cultural Center w HolandiiNew Museum of Contemporary Art w NowymJorku i najnowszy - Rolex Learning Center w Szwajcarii" - uzasadniło Jury.

 

 

Budynki SANAA wyglądają niezwykle prosto, jednak to złudne wrażenie. Architekci w pełni realizują swoją wizję spójności, tworząc funkcjonalne i logiczne obiekty, które wymagają dużej wiedzy nie tylko z zakresu architektury. Budynki Japończyków wpisują się w otoczenie oraz w z powodzeniem służą człowiekowi.

 

 

kb

 

 

Poniżej prezentujemy film o jednym z najbardziej znanych budynków autorstwa laureatów. New Museum of Contemporary Art w NowymJorku:

 

 

 

Więcej o pracowni SANAA już wkrótce na Bryla.pl

 


Zobacz też:

 


Szwajcarski projekt SANAA


Muzeum z pudełek


Feminarchitektura, kobiecy punkt widzenia?


Rolex Learning Center


Skomentuj:

Pritzker 2010 dla SANAA