Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Życie w kole się toczy

DL

Willa 360st. jest dziełem hiszpańskiej pracowni architektonicznej Subarqitectura. Jej niecodzienna forma stanowi odpowiedź na wymagania inwestora, pragnącego zbudować budynek na stoku -  otwarty na otoczenie, wyczulony na urokliwy krajobraz lecz jednocześnie chroniący prywatność jego mieszkańców.

subarquitectura, hiszpania, dom jednorodzinny, willa 360, dom 360
Willa 360st zaprojektowana przez hiszpańską pracownię Subarquitectura.
Źródło: Subarquitectura

 

 

Willa zlokalizowana jest na niewielkim wzgórzu miasteczka Galapagar, położonym niedaleko Madrytu. Roztacza się stąd cudowny widok na góry okalające hiszpańską stolicę.  

 

Inspiracji dla finalnego kształtu willi architekci z Subarquitectura nie poszukiwali w typologii budownictwa mieszkaniowego. Skupili się raczej na formach inżynieryjnych - węzłów drogowych, rond i skrzyżowań. Zdaniem projektantów dają one możliwość najprostszej realizacji wymagań inwestora. W Willi 360st forma nie podąża za funkcją, lecz sama kształtuje funkcję budynku - ruch okrężny, algorytm i zaskoczenie zostały przez architektów zamienione w styl życia.

 

Źródło: Subarquitectura

 

 

Bryła Willi 360st jest tubą o prostokątnym przekroju, która została zwinięta w pętlę. Daje to możliwość dotarcia do wszystkich punktów domu z obu jego końców. Stopień prywatności zwiększa się wraz z posuwaniem się do centrum budynku. Podobnie, wraz z ruchem wewnątrz domuzwiększa się atrakcyjność widoku roztaczającego się za oknami. W środkowym punkcie budynku, zlokalizowanym pod ziemią, mieści się mediateka. Jest to ciemne i odizolowane od otoczenia pomieszczenie multimedialne zawierające "100%technologii i 0% krajobrazu".

 

Źródło: Subarquitectura

 

 

Elewacja domu pokryta została czarnymi płytkami kamiennymi ze skały łupkowej. Jest to charakterystyczny dla okolicy materiał, podkreślający dodatkowo ascetyzm architektury willi. Wnętrze utrzymane zostało w skrajnieminimalistycznej stylistyce. Białe ściany badają mu podstawowy, naturalny i jasny charakter. Jak twierdzą architekci, tym co dodaje architekturze budynkowi zdobniczych detali i koloru, jest jednak życie jego mieszkańców (we wnętrzu) i otaczająca budynek przyroda (z zewnątrz).

 

DL

 

 

Zobacz także:

 

Miejski design według Subarquitectura


Czarne jest piękne?


Toyo Ito na okrągło


Skomentuj:

Życie w kole się toczy