Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Archi-Zagadka: Pomnik na cześć...

red

Tajemniczy monument powstał przed rokiem, stanął w samym sercu hiszpańskiej La Manchy, a dokładniej w maleńkim miasteczku Calzada de Calatrava. Pewnie nikt by nie słyszał o tej kastylijskiej miejscowości, gdyby nie jej słynny obywatel. O imię tego artysty pytaliśmy Was w zeszłotygodniowej ARCHI-ZAGADCE. Jak sobie z nią poradziliście? Dziś podajemy odpowiedź!

ciekawostki, zagadka, pomnik
pomnik poświęcony jednemu z największych żyjących artystów Hiszpanii stanął w centrum jego rodzinnej miejscowości Calzada de Calatrava w La Manchy. Rzeźba ma formę olbrzymiej ramy z betonu barwionego na czerwono powstała w pracowni Enproyecto arquitectura.
www.enproyecto.es

Lokalna społeczność chcąc uhonorować swojego wielkiego obywatela ufundowała mu niecodzienny pomnik. Owym obywatelem jest oczywiście jeden z największych żyjących artystów Hiszpanii, Pedro Almodovar. Na projekt pomnika ogłoszono przed kilku laty projekt architektoniczny. Wymagano, by monument nie tylko miał w sobie coś z dzieł tego artysty, ale by dobrze wpisał się w łagodny i otwarty krajobraz La Manchy.

Konkurs zwyciężyła pracownia Enproyecto arquitectura. Pomnik w ich wydaniu nie ma w sobie nic z pompatyczności, bo też Artysta, na którego cześć go wybudowano, nie znosi nadętości i powagi. Powstał architekton z barwionego na czerwono betonu, bo to ulubiony kolor Almodovara.

Rzeźba ma formę wielkiej ramy, która kadruje daleki pejzaż łagodnych wzgórz. Z drugiej strony pomnik tworzy zadaszenie dla niewielkiego podium, ze schodami, gdzie można na chwilę przysiąść w cieniu. Tutaj mieszkańcy organizują też koncerty, bowiem pomnik stoi przy głównym placu. Monument jest też doskonale widoczny z drogi dojazdowej do miejscowości, bo stoi na lekkim wzniesieniu, nieopodal rogatek miasteczka.

wolf

Zobacz także:

ARCHI-ZAGADKA

Poetycki dom od architekta-poety


Przewodnik architektoniczny Bilbao TOP 10


Skomentuj:

Archi-Zagadka: Pomnik na cześć...