Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najlepszy budynek świata

DL

Rzymskie muzeum MAXXI autorstwa Zahy Hadid zostało uznane za najlepszy budynek minionego roku podczas zakończonego właśnie w Barcelonie Światowego Festiwalu Architektury. Wielka świątynia sztuki, jak betonowy wąż wyrasta ponad rzymskie kamienice. Zdaniem jurorów o tym budynku, historia architektury będzie mówić przez kolejne 50 lat.

Zaha Hadid MAXXI
W przerwie pomiędzy zwiedzaniem Koloseum, Bazyliki Św. Piotra i Muzeów Watykańskich warto zobaczyć także budynki, które tworzą współczesne dziedzictwo Rzymu. Prezentujemy Wam mniej znane, nowoczesne oblicze Wiecznego Miasta, które stworzyli Zaha Hadid, Renzo Piano, czy Richard Meier.
MAXXI

 

 

Już teraz można stwierdzić, że rok 2009 należał do Zahy Hadid i jej muzeum MAXXI w Rzymie. Inwestycja ta nie tylko doczekała się szczęśliwego finału po 11 latach realizacji, ale także została doceniona przez jurorów ważnych nagród architektonicznych. W październiku budynek otrzymał prestiżową Striling Prize, a podczas zakończonego niedawno 3. Światowego Festiwalu Architektury -  World Architecture Festival nadano mu tytuł Najlepszego Budynku na Świecie 2009.

 

Co zachwyca w tym gmachu? Dla jurorów WAF był to zabawny sposób osadzenia bryły MAXXI we przestrzeni miasta. Jest ono jakby rozwiniętym kłębkiem muzeum Guggenheima, i powstałymi w ten sposób wstęgami płynnej przestrzeni. To budynek wielopoziomowy, bez początku i końca. Zupełnie jak Rzym - Wieczne Miasto.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu o tym wspaniałym gmachu, który nakręciliśmy specjalnie dla Was podczas oficjalnego otwarcia MAXXI 28 maja 2010 >>

 

 

Film przygotował zespół filmowy PARA image and pictures

 

 

Zdaniem jurorów World Architecture Festival, Muzeum MAXXI to budynek, o którym historia architektury będzie mówić przez kolejne 50 lat. A jak Wy uważacie?

 

DL

 

 

Zobacz także:

 

 

Betonowy wąż w wiecznym mieście


WAF 2010: Najpiękniejsze świątynie konsumpcji

 

WAF 2010: Najpiękniejsze domy jednorodzinne

 

 

Skomentuj:

Najlepszy budynek świata