Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najlepszy budynek świata

DL

Rzymskie muzeum MAXXI autorstwa Zahy Hadid zostało uznane za najlepszy budynek minionego roku podczas zakończonego właśnie w Barcelonie Światowego Festiwalu Architektury. Wielka świątynia sztuki, jak betonowy wąż wyrasta ponad rzymskie kamienice. Zdaniem jurorów o tym budynku, historia architektury będzie mówić przez kolejne 50 lat.

Już teraz można stwierdzić, że rok 2009 należał do Zahy Hadid i jej muzeum MAXXI w Rzymie. Inwestycja ta nie tylko doczekała się szczęśliwego finału po 11 latach realizacji, ale także została doceniona przez jurorów ważnych nagród architektonicznych. W październiku budynek otrzymał prestiżową Striling Prize, a podczas zakończonego niedawno 3. Światowego Festiwalu Architektury -  World Architecture Festival nadano mu tytuł Najlepszego Budynku na Świecie 2009.

Co zachwyca w tym gmachu? Dla jurorów WAF był to zabawny sposób osadzenia bryły MAXXI we przestrzeni miasta. Jest ono jakby rozwiniętym kłębkiem muzeum Guggenheima, i powstałymi w ten sposób wstęgami płynnej przestrzeni. To budynek wielopoziomowy, bez początku i końca. Zupełnie jak Rzym - Wieczne Miasto.

    Więcej o:

Skomentuj:

Najlepszy budynek świata