Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom, który powstał z miłości dla matki

DL

Najpiękniejszy dom na świecie znajduje się na Kostaryce, w miejscu prowizorycznej, leśnej chaty skleconej z gałęzi i plastikowej folii, która służyła jej właścicielce jako miejsce wyciszenia. Mimo współczesnego charakteru, dom A Forest for Moon Dazzler zachował urok poprzedniej konstrukcji, głównie dlatego, że architekt zaprojektował go dla swojej matki.

Benjamin Garcia Saxe Architect, waf, 2010, dom jednorodzinny, A Forest for a Moon Dazzler, dom
A House for Mood Dazzler autorstwa Benjamina Garci Saxe to najpiękniejszy dom jednorodzinny na świecie 2010.
Źródło: Benjamin Garcia Saxe Architect

 

- Moja mama i ja nigdy nie mieliśmy miejsca, które moglibyśmy nazwać domem. Zawsze marzyliśmy o przestrzeni, w której moglibyśmy być razem - mówi autor projektu, architektBenjamin Garcia Saxe. Tak powstał A Forest for Moon Dazzler - dom służący jako odskocznia od wielkomiejskiego życia; dom dla emerytki chcącej czerpać z życia; dom matki tęskniącej za swoim synem.

 

To bardzo osobisty projekt. Jak tłumaczy twórca, inspiracją dla niego była leśna chata, wzniesiona własnoręcznie przez jego matkę. Było to miejsce wyciszenia, gdzie nocami, leżąc w łóżku mogła popatrzeć na księżyc i rozmyślać. A Forest for Moon Dazzler jest reinterpretacją tej starej chaty. Mimo współczesnego charakteru, zachował on wiele z uroku poprzedniej konstrukcji.

 

Bryła budynku posiada formę prostopadłościanu, który w celach izolacyjnych, został lekko uniesiony ponad ziemię. Dach stanowią dwa czterospadowe ostrosłupy z poszyciem z blachy falistej i wsparte na metalowej konstrukcji. Kryją one jednak tylko część budynku. Między nimi architekt pozostawił wolną przestrzeń, dzięki której wprost z hamaka można podziwiać księżyc.

 

Benjamin Garcia Saxe Architect, waf, 2010, dom jednorodzinny, A Forest for a Moon Dazzler, dom

Źródło: Benjamin Garcia Saxe Architect

 

Fasady wykonane zostały w całości z drewna. Ściany frontowe przypominają swoją formą arabskie maszrabije - ozdobne drewniane okiennice. W projekcie Saxy do wypełnienia ram okiennych wykorzystano, puste w środku, bambusowe krążki. Dzięki takiemu rozwiązaniu do wnętrza domu wpuszczone zostaje bardzo delikatnie rozproszone światło. Ramy, na których opierają się okna, są uchylne, co pozwala na szybkie połączenie przestrzeni domu z lasem-ogrodem na zewnątrz.

 

A Forest for Moon Dazzler został okrzyknięty najlepszym domem jednorodzinnym na świecie podczas festiwalu World Architecture Festival, który odbywał się w listopadzie w Barcelonie. W uzasadnieniu nagrody jury czytamy, że architekt zapewnił praktyczne i emocjonalne potrzeby swojej matki, poprzez stworzenie budynku, w którym może mieszkać samotnie. Jurorów urzekła także mowa Saxy wygłoszona podczas oficjalnej prezentacji projektu, w której z całą szczerością opisał on proces tworzenia architektury domu w oparciu o charakter i potrzeby swojego niezwykłego klienta.

 

DL

 

 

Zobacz także:

 

Najpiękniejsze domy jednorodzinne 2010


Najpiękniejsze domy jednorodzinne 2009


Najpiękniejsze domy jednorodzinne 2008

 


Skomentuj:

Dom, który powstał z miłości dla matki