Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Norman Foster próbuje dwa razy

DL

Gdy coś się nie udaje, warto spróbować jeszcze raz. Tak było w przypadku projektu dzielnicy kulturalnej w Hong Kongu. Nawet najwięksi mają czasem "pod górkę".

norman foster
Norman Foster
Źródło: wkcda.hk

Władze Hong Kongu podchodziły do inwestycji w dzielnicy West Kowloon dwukrotnie. Plany stworzenia w tym miejscu dzielnicy kulturalnej ogłosił jeszcze w 1998 roku ówczesny przywódca chińskich władz Hong Kongu - Tung Chee-hwa. Konkurs na projekt wygrał w 2002 roku Norman Foster. Jednak jego koncepcja, przewidująca okrycie prawie połowy terenu wielkim baldachimem, okazała się zbyt kontrowersyjna i całą procedurę rozpoczęto od nowa.

Foster pokazał, że jeśli coś się nie udaje, warto spróbować jeszcze raz i pomimo porażki wziął udział w drugim konkursie. Mimo silnej rywalizacji (min. OMA, Rocco Design Architects) po raz kolejny udowodnił, że jest niepokonany. Jego koncepcja pt. City Park zdobyła najwyższe notowania.

projekt, norman foster, chiny, hong kong, urbanistyka

Źródło: wkcda.hk

Sercem zwycięskiego projektu jest prawie 8 hektarowy park wokół stoczni, pełen tarasów, promenad i otwartych miejsc na imprezy plenerowe. Obszar będzie połączony z kompleksem budynków artystycznych. W centrum założenia ma powstać aleja, która będzie miejscem łączącym różne kulturalne i komercyjne inicjatywy.

Oczywiście, jak przystało na nowoczesny projekt, w koncepcji Fostera nie mogło zabraknąć ekologicznego heroizmu. Nowa dzielnica zatem ma być całkowicie obojętna pod względem emisji dwutlenku węgla. Mają się tu znaleźć wydajne i zużywające niewiele energii systemy ogrzewania i chłodzenia, oczyszczania ścieków i przetwarzania odpadów w energię. Energia zasilająca dzielnicę pochodzić będzie także ze słońca i wiatru.

Ukończenie pierwszej fazy projektu przewiduje się na 2015 rok, a całość ma być gotowa około 2031. Całkowity koszt inwestycji to, bagatela, 2,8 miliarda dolarów.

DL

Skomentuj:

Norman Foster próbuje dwa razy