Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

ArKITekczer tygodnia: Poznań City Center zwany "chlebakiem"

red

Otwarcie nowego centrum handlowego w Poznaniu nastąpiło w piątek 25 października. Porównując efekt końcowy z pierwszymi wizualizacjami można odnieść wrażenie, że chyba nie wszystko się udało. Inwestycja znalazła się w finale plebiscytu Makabryła Roku 2013!

Centrum handlowe Poznań City Center wchodzi w skład tzw. Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego (ZCK), które ma połączyć dworzec kolejowy z dworcem PKS, miejską komunikacją autobusową oraz Poznańskim Szybkim Tramwajem.

Na pierwszych wizualizacjach widać, że budynek miał być mocno przeszklony, a jego podłoga gładko przechodziła w linię zadaszenia. Projekt zaczął jednak ewoluować i niepokojąco zmieniać swoje kształty. Ażurową elewację zastąpiły szklane płyty. Efekt końcowy ma już niewiele wspólnego z pierwotnymi założeniami, które tak bardzo spodobały się poznaniakom. Na wizualizacjach oglądali białe, eleganckie wnętrza, w rzeczywistości dostali coś zupełnie innego - krzykliwe kolory i materiały, które kojarzą się z centrami handlowymi lat 90.

Projekt koncepcji architektonicznej obiektu powstał w pracowni Bose International Planningand Architecture. Jak można przeczytać w przesłanej przez nią informacji prasowej: "Celem działań firmy było stworzenie projektu, który sprawi, że miejsce pierwszego kontaktu podróżnych z miastem będzie nowoczesnym europejskim dworcem kolejowym zintegrowanym z atrakcyjnymi funkcjami handlowymi, usługowymi i gastronomicznymi. Poznań City Center ma stać się jednym z charakterystycznych, rozpoznawalnych budynków miasta."

Czy tak się stanie? Kilka dni temu na profilu facebook-owym Polisz Arkitekczer opublikowaliśmy kolaż gotowego budynku Poznań City Center zestawiony z jedną z pierwszych wizualizacji (zdj. powyżej). Post wzbudził poruszenie - ponad trzysta udostępnień i kilkadziesiąt komentarzy, w większości takich:

jak na to mówią poznaniacy? proponuję CHLEBAK / Architektura w Szczecinie

Tej! To jest oczywiście K R O K I E T ! / Paweł J.

Miało być tak pięknie, a wyszło jak zwykle... moją uwagę zwraca też kolejny typowy problem - na projekcie przestrzeń dla ludzi, w realizacji - dla samochodów. Polskie centra są ludziom niezwykle nieprzyjazne zbyt często. / Magdalena K.

o nieeee.. kolejny budynek za reklamą!! / NeSpoon

przy okazji Poznań Główny zmienił nazwę na centrum handlowe Poznań City Center / Kaja P.

Zgadzacie się z tymi opiniami? A może Poznań City Center nie wygląda tak źle?

*arKITekczer tygodnia to cykl artykułów, w których prezentujemy Wam wpadki budowlane, fatalne rozwiązania architektoniczne i brzydkie budynki znalezione przez fanów strony na Facebooku - POLISZ ARKITEKCZER.

    Więcej o:

Skomentuj:

ArKITekczer tygodnia: Poznań City Center zwany "chlebakiem"