Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Kontrowersyjna przebudowa komend policji w Częstochowie i Katowicach

red

Modernistyczne gmachy kiedyś uchodziły za najnowocześniejsze w kraju. Teraz poddane zostały "standaryzacji", przez co tracą swój unikalny charakter

Oba gmachy zaprojektował zmarły w 2012 r. architekt Marian Kruszyński. Zbudowane zostały w latach 70. i ówcześnie uchodziły za najnowocześniejsze budynki policji w Polsce. Obecnie trwa ich termomodernizacja. Niestety podczas prac nie zachowano wielu oryginalnych detali.

Budynek Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zyskał nową elewację. Kiedyś stanowił ją rytm regularnych pionowych pasów, które miały potęgować ekspresję zakrzywionych brył budynków. Teraz elewacja zyskała zupełnie inną graficzną formę. W środku pojawiły się łazienkowe płytki na kamiennych pasach holu oraz linoleum w ciągach pieszych.

Na specjalną prośbę zastępcy Komendanta Wojewódzkiego od sierpnia zeszłego roku nie nagłaśnialiśmy sprawy niszczenia architektury. Łudzono nas nadzieją, że proces degradacji może zostać zatrzymany. Od tamtej pory kolejna elewacja w Częstochowie została pokryta czarnym tynkiem, ceramikę w strefach attyk i pod oknami zakryto styropianem, zmieniono kolor i rysunek ślusarki oraz zlikwidowano szereg detali - mówi syn architekta Paweł Kruszyński.

Synowie architekta spotkali się nawet w tej sprawie z Komendantem Wojewódzkim policji, który usprawiedliwiał przeprowadzane zmiany powołując się na Księgę standaryzacji komend i komisariatów MSW.

Budynek w Częstochowie zdobiła spójna okładzina w kształcie plastra miodu. Teraz plastry te malowane są na czarno i szaro w dość przypadkowy sposób. Bryły biurowca tworzą w rzucie nietypowy układ w kształcie litery "Y". Nad całością góruje charakterystyczne zadaszenie w kształcie trójkąta, które zostanie pomalowane na czarny kolor.

Inwestycję przeprowadza Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, która zdecydowała się na procedurę w formacie "zaprojektuj i wybuduj". Projekt remontu budynku w Częstochowie przygotowało Przedsiębiorstwo Projektowo-Wykonawcze DEEM. Projekt remontu budynku w Katowicach przygotował arch. Jarosław Krawczyk, firma "Termoprojekt" (część pierwsza inwestycji - budynek administracyjny). Projektanci pozostałych części inwestycji to: arch. Andrzej Wojnar oraz arch. Krzysztof Kulik.

Czy wygląd budynków uda się uratować? Protest wobec prowadzanych prac można zgłosić poprzez platformę petycje.pl TUTAJ.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Polskie zamki współczesne. Szczyt kiczu?
Polisz Arkitekczer: największe kity polskiej architektury [cz. III]
Londyńczycy chcą się ich pozbyć. Graficy z Polski ruszyli z pomocą

Skomentuj:

Kontrowersyjna przebudowa komend policji w Częstochowie i Katowicach

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej