Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wieżowiec TVCC spłonął

Radeo

Jeden z najsłynniejszych budynków Pekinu - nieukończony jeszcze Television Cultural Center - część kompleksu zaprojektowanego dla Chińskiej Telewizji przez Office for Metropolitan Architecture Rema Koolhaasa prawie doszczętnie spłonął 9 lutego 2009.

Pożar TVCC w Pekinie - luty 2009
Pożar TVCC w Pekinie - luty 2009

 

 

Budynek stanął w płomieniach ostatniego dnia obchodów nowego chińskiego roku księżycowego. Zaprojektowany przez OMA wieżowiec ma 169 metrów wysokości, mieści centrum kulturalne, kino na 1500 miejsc oraz pięciogwiazdkowy hotel, którego operatorem miała być sieć Mandarin Oriental, obiekt był przygotowywany do otwarcia, które miało nastąpić wkrótce. 

 

Kompleks obiektów Chińskiej Telewizji (CCTV) słynie z charakterystycznej architektury znanego z eksperymentów holenderskiego biura.

 

   

Siedziba Chińskiej Telewizji w budowie, na pierwszym planie wieża CCTV, w tle "gniazdo termitów" TVCC

 

Główny budynek - CCTV Headquarters mierzy 234 metry (czyli tyle, co Pałac Kultury i Nauki w Warszawie) i jest jednym z największych biurowców na świecie - składa się z dwóch prostopadłosciennych wież, które w poziomie atrium oraz szczytów połączone są wygiętymi do kąta prostego kilkupiętrowymi łącznikami, czyniącymi z tego budynku jedno z najoryginalniejszych siągnięć architektury początku XXI wieku. 

 

  

TVCC - w czasie prac wykończeniowych pod koniec 2008 roku 

 

Pożar objął drugi, niższy budynek - ze względu na kształt przezywany "gniazdem termintów".

 

 

Radeo

 

Zobacz także:  


Polska tonie w reklamie

Spłonął Wydział Architektury w Delft 

Wieża Bubel - siedziba TVP S.A. 

 

 

Skomentuj:

Wieżowiec TVCC spłonął