Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Nowy budynek Instytutu Historycznego UW

barbara kasprzyk

W marcu 2010 roku rozpoczęto prace budowlane nad nowym budynkiem naukowo - dydaktycznym Instytutu Historycznego UW. Prawdopodobnie już za kilka miesięcy studenci warszawskiej uczelni będą się mogli cieszyć nowym obiektem.

Entuzjazm udzielił się wszystkim. Także prof. Barbara Zybert, dziekan Wydziału Historycznego nie kryła zadowolenia - "To kolejna inwestycja realizowana na kampusie głównym Uniwersytetu. Poszliśmy w ślady Wydziału Prawa i Administracji, który kilka lat temu otworzył Collegium Iuridicum III. Wkrótce Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych zrewitalizuje gmach audytoryjny. Cieszę się, że dzięki nowym inwestycjom Uniwersytet pięknieje".

Budynek projektu Pracowni Architektonicznej BNS (wcześniejsze realizacje to wspomniany już gmach Wydziału Biologii oraz Collegium Iuridicum III) od początku budził kontrowersje. Całość wykonana z jasnoszarego granitu, jasnobeżowego piaskowca oraz ciemnografitowej stali dla jednych była zbyt nowoczesna, a dla innych wręcz przeciwnie.

Mimo sprzecznych opinii, budowę "szklarni" rozpoczęto w połowie lipca 2010 roku. Rok później historycy mieli się cieszyć dwupiętrowym budynkiem mieszczącym salę wykładową, biura administracji, podręczną czytelnię oraz magazyn biblioteki. Całość dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, miała na nowo zorganizować przestrzeń w sąsiedztwie Instytutu oraz przywrócić świetność Sali Kolumnowej (obecnie znajduje się tu magazyn biblioteki; w XIX wieku Sala pełniła funkcję galerii i była jednym z najbardziej reprezentacyjnych wnętrz Instytutu).

Dzisiaj już wiadomo, że prace potrwają dłużej. Ile? Na to pytanie nie udało nam się uzyskać jednoznacznej odpowiedzi. "Nowy budynek zostanie ukończony być może w sierpniu, a może we wrześniu lub na początku października" - mówi kierownik instytutowej biblioteki.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Skalny amfiteatr na Górze św. Anny - pomnik megalomanii nazistów. To jeden z największych tego typu obiektów na…
Wrocław: Nowa Stawowa - lofty w dwóch zrewitalizowanych kamienicach
Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora

Skomentuj:

Nowy budynek Instytutu Historycznego UW

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej